seahub - en to hu translation catalogue (1092 entries)

en: Group name can only contain letters, numbers, blank, hyphen or underscore
hu: Csoportnév csak betűket, számokat, szóközt, kötőjelet vagy aláhúzást tartalmazhat

en: There is already a group with that name.
hu: Van már ilyen nevű csoport.

en: Wrong password
hu: Hibás jelszó

en: Internal server error
hu: Belső hiba

en: Decrypt library error
hu: Titkosított kötet hiba

en: Sending shared link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
hu: Megosztott hivatkozás küldése meghiúsult. Az e-mail szolgáltatás beállítása nem megfelelő. Vegye fel a kapcsolatot a rendszergazdával.

en: file
hu: fájl

en: A file is shared to you on %s
hu: Fájlt osztottak meg Önnel itt: %s

en: directory
hu: könyvtár

en: A directory is shared to you on %s
hu: Könyvtárat osztottak meg Önnel itt: %s

en: An upload link is shared to you on %s
hu: Feltöltési linket osztottak meg Önnel itt: %s

en: Password is too short
hu: A jelszó túl rövid

en: File Collaboration Team Organization
hu: Fájlmegosztó szervezet

en: Added %(file)s
hu: %(file)s fájlok hozzáadva

en: Deleted %(file)s
hu: %(file)s törölve

en: Renamed or Moved %(file)s
hu: %(file)s átnevezve vagy mozgatva

en: Modified %(file)s
hu: %(file)s módosítva

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: No activity now or the function is not supported.
hu: Nincs aktivitás vagy nem támogatott funkció.

en: Created library
hu: Kötet létrehozva

en: Deleted library %(library_name)s
hu: %(library_name)s kötet törölve

en: Failed. Please check the network.
hu: Sikertelen. Ellenőrizze a hálózatot.

en: Please check the network.
hu: Ellenőrizze a hálózatot.

en: File
hu: Fájl

en: Personal info
hu: Személyes információ

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Important dates
hu: Fontos dátumok

en: Groups
hu: Csoportok

en: Password changed successfully.
hu: Jelszó változtatása sikeres.

en: Change password: %s
hu: Jelszó változtatása: %s

en: Please log in.
hu: Kérem jelentkezzen be.

en: Email or Username
hu: Email vagy felhasználónév

en: Password
hu: Jelszó

en: Please enter a correct email/username and password. Note that both fields are case-sensitive.
hu: Adjon meg helyes email-t/felhasználónevet és jelszót. Vegye figyelembe, hogy mindkét mező megkülönbözteti a kis- és nagybetűket.

en: This account is inactive.
hu: Ez a fiók inaktív.

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
hu: A böngészője úgy tűnik, nem támogatja a cookiekat. A bejelentkezéshez ez feltétlenül szükséges.

en: Failed to send email, email service is not properly configured, please contact administrator.
hu: Az e-mail küldése meghiúsult, az e-mail szolgáltatás nincs megfelelően beállítva. Vegye fel a kapcsolatot a rendszergazdával.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
hu: Ehhez az e-mail címhez nem tartozik fiók. Biztosan regisztrált már?

en: Can not reset password, please contact LDAP admin.
hu: A jelszót nem lehet alaphelyzetbe állítani, keresse az LDAP adminisztrátort.

en: Reset Password on %s
hu: Jelszó átállítása: %s

en: New password
hu: Új jelszó

en: New password confirmation
hu: Új jelszó ismét

en: The two password fields didn't match.
hu: A megadott jelszavak nem egyeznek

en: Old password
hu: Régi jelszó

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
hu: A régi jelszó hibás. Próbálja újra.

en: Password (again)
hu: Jelszó (ismét)

en: Enter a valid e-mail address.
hu: Adjon meg érvényes e-mail címet.

en: Logged out
hu: Kijelentkezett

en: Failed to send email, please contact administrator.
hu: Az e-mail küldése sikertelen. Vegye fel a kapcsolatot a rendszergazdával.

en: Can not update password, please contact LDAP admin.
hu: A jelszót nem lehet frissíteni, keresse az LDAP adminisztrátort.

en: %(ext)s is an invalid file extension. Authorized extensions are : %(valid_exts_list)s
hu: %(ext)s érvénytelen kiterjesztés. Az érvényesek a következők:  %(valid_exts_list)s

en: Your file is too big (%(size)s), the maximum allowed size is %(max_valid_size)s
hu: A fájl túl nagy (%(size)s), a maximális engedélyezett méret %(max_valid_size)s

en: You already have %(nb_avatars)d avatars, and the maximum allowed is %(nb_max_avatars)d.
hu: Már van %(nb_avatars)d avatarja, a maximális engedélyezett szám %(nb_max_avatars)d.

en: Avatar for %s
hu: Avatar %s részére

en: Upload Avatar
hu: Avatar felöltése

en: Your current avatar:
hu: Jelenlegi avatarja:

en: Upload New Avatar:
hu: Új avatar feltöltése:

en: Upload New Image
hu: Új kép feltöltése

en: Please select the avatars that you would like to delete.
hu: Válassza ki a törlendő avatarokat.

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
hu: Nincs törölhető avatarja. <a href="%(avatar_change_url)s">Töltsön fel egyet</a> most.

en: Delete These
hu: Ezek törlése

en: Avatar Change
hu: Avatar lecserélése

en: Current avatar:
hu: Jelenlegi avatar:

en: Submit
hu: Beküldés

en: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> has updated their avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
hu: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> frissítette <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a> avatarját.

en: You have updated your avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
hu: Frissítette <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a> avatarját.

en: Successfully uploaded a new avatar.
hu: Avatar feltöltése sikeres.

en: Successfully uploaded a new group avatar.
hu: Csoportavatar feltöltése sikeres.

en: Successfully updated your avatar.
hu: Sikeresen frissítette az avatarját.

en: Successfully deleted the requested avatars.
hu: Sikeresen törlődtek a kijelölt avatarok.

en: Email address
hu: E-mail címek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: This value must be of length 40
hu: Legfeljebb 40 karakter hosszú lehet

en: Enter a valid email address.
hu: Adjon meg érvényes e-mail címet.

en: A user with this email already
hu: Már van felhasználó ezzel az e-mail címmel

en: Invalid user id.
hu: Érvénytelen felhasználóazonosító.

en: name
hu: név

en: department
hu: osztály

en: telephone
hu: telefon

en: note
hu: megjegyzés

en: Files in this library can not be viewed online.
hu: Ebben a kötetben a fájlok nem nézhetők meg online.

en: Added
hu: Hozzáadva

en: Deleted
hu: Törölve

en: Removed
hu: Eltávolítva

en: Modified
hu: Módosítva

en: Renamed
hu: Átnevezve

en: Moved
hu: Áthelyezve

en: Added directory
hu: Könyvtár létrehozva

en: Removed directory
hu: Könyvtár eltávolítva

en: Renamed directory
hu: Könyvtár átnevezve

en: Moved directory
hu: Könyvtár áthelyezve

en: Added or modified
hu: Hozzáadott vagy változott

en: Reverted library to status at
hu: Kötet visszaállítva erre az állapotra:

en: Reverted file "%(file)s" to status at %(time)s.
hu: „%(file)s” fájl visszaállítva erre az állapotra: %(time)s.

en: Recovered deleted directory
hu: Törölt könyvtár visszaállítva

en: Changed library name or description
hu: Kötetnév vagy leírás módosítva

en: Auto merge by seafile system
hu: Automatikus összeolvasztás (seafile)

en: Just now
hu: Éppen most

en: %(days)d day ago | %(days)d days ago
hu[0]: %(days)d napja
hu[1]: %(days)d napja

en: %(hours)d hour ago | %(hours)d hours ago
hu[0]: %(hours)d órája
hu[1]: %(hours)d órája

en: %(minutes)d minute ago | %(minutes)d minutes ago
hu[0]: %(minutes)d perce
hu[1]: %(minutes)d perce

en: %(seconds)d second ago | %(seconds)d seconds ago
hu[0]: %(seconds)d másodperce
hu[1]: %(seconds)d másodperce

en: Read-Write
hu: Írás-olvasás

en: Read-Only
hu: Csak olvasás

en: Email is required.
hu: Az e-mail kötelező.

en: Contacts
hu: Kapcsolatok

en: Add Contacts
hu: Kapcsolatok hozzáadása

en: Email
hu: E-mail

en: Name
hu: Név

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete
hu: Törlés

en: You don't have any contacts
hu: Nincs egy kapcsolata sem

en: Add your contacts so you can quickly share libraries and send file shared link.
hu: Vegyen fel kapcsolatokat, hogy gyorsan tudjon köteteket megosztani és fájlhivatkozásokat küldeni.

en: Email
hu: E-mail

en: Note(optional)
hu: Megjegyzés (opcionális)

en: Edit Contact
hu: Kapcsolat szerkesztése

en: Delete Contact
hu: Kapcsolat törlése

en: Are you sure you want to delete %s ?
hu: Biztosan törli: %s?

en: You cannot add yourself.
hu: Önmagát nem veheti fel.

en: %s is not a valid email.
hu: %s nem valós e-mail cím.

en: %s is already in your contacts.
hu: %s már a kapcsolatai között van.

en: Successfully added %s to contacts.
hu: %s sikeresen hozzáadva a kapcsolatokhoz.

en: Failed to add %s to contacts.
hu: Nem sikerült %s-t felvenni a kapcsolatok közé.

en: Successfully edited %s.
hu: %s szerkesztése sikeres.

en: Successfully Deleted %s
hu: %s törlése sikeres

en: A user with this email already exists.
hu: Már van felhasználó ezzel az e-mail címmel

en: The two passwords didn't match.
hu: Nem egyeznek a megadott jelszavak.

en: Name can't be empty
hu: A név mező kitöltése kötelező

en: Name is too long (maximum is 255 characters)
hu: Túl hosszú név (maximum hossz: 255 karakter)

en: Description can't be empty
hu: A leírás mező kitöltése kötelező

en: Description is too long (maximum is 100 characters)
hu: A leírás túl hosszú (maximum hossz: 100 karakter)

en: Name %s is not valid
hu: Érvénytelen név: %s

en: Argument missing
hu: Hiányzó paraméter

en: Oldname is required
hu: A régi név megadása kötelező

en: It's too long.
hu: Túl hosszú

en: It's required.
hu: Szükséges

en: Name "%s" is not valid
hu: %s érvénytelen név

en: Email is required
hu: Az e-mail megadása kötelező

en: Space quota can't be empty
hu: A tárhely kvóta megadása kötelező

en: Space quota is too low (minimum value is 0)
hu: A tárhely kvóta túl alacsony (minimális érték 0)

en: Library name is required
hu: Kötetnév megadása kötelező

en: Please enter a number
hu: Számot adjon meg

en: The group has already created
hu: A csoport már létezik

en: Failed to create group
hu: Csoport létrehozása sikertelen

en: The group has already created in this org.
hu: Már van ilyen csoport ebben az szervezetben.

en: Failed to create org group.
hu: Szervezeti csoport létrehozása sikertelen.

en: Permission error: only group staff can add member
hu: Jogosultsági hiba: csak a csoportadminisztrátorok adhatnak hozzá tagot

en: Group does not exist
hu: Nem létezik a csoport

en: Group is full
hu: A csoport megtelt

en: Failed to add member to group
hu: Tag csoporthoz való hozzáadása meghiúsult

en: Only group staff can remove member
hu: Csak csoportadminisztrátor távolíthat el tagot

en: Can not remove myself
hu: Nem törölheti önmagát

en: Group name can't be empty
hu: A csoportnév megadása kötelező

en: Group name is too long (maximum is 255 characters)
hu: A csoportnév túl hosszú (legfeljebb 255 karakter lehet)

en: Verification message can't be empty
hu: A megerősítő üzenet nem lehet üres

en: Verification message is too long (maximun is 255 characters)
hu: A megerősítő üzenet túl hosszú (legfeljebb 255 karakter lehet)

en: "%s" is not a valid name
hu: „%s” érvénytelen név

en: Hi,
hu: Üdvözlöm

en: %(email)s invited you to join group %(grp_name)s on %(site_name)s:
hu: %(email)s meghívott a(z) %(grp_name)s csoportba itt: %(site_name)s:

en: %(user)s want to join to Group "%(group_name)s", here is the verification message:
hu: %(user)s szeretne csatlakozni a(z) „%(group_name)s" csoporthoz. Ezt az indoklást adta meg:

en: Thanks for using our site!
hu: Köszönjük, hogy használja rendszerünket!

en: The %(site_name)s team
hu: %(site_name)s csapat

en: Wiki Index
hu: Wiki index

en: No index now.
hu: Jelenleg nincs index.

en: Create
hu: Létrehozás

en: This group currently has no wiki
hu: Ennek a csoportnak nincs jelenleg wikije

en: Seafile Wiki enables you to organize your knowledge in a simple way. The contents of wiki is stored in a normal library with pre-defined file/folder structure. This enables you to edit your wiki in your desktop and then sync back to the server.
hu: A Seafile Wiki lehetővé teszi az egyszerű jegyzetelést. A wiki tartalma egy rendes kötetben kerül tárolásra, egy kötött fájl/könyvtárstruktúrában.  Ez lehetővé teszi a Wiki helyi szerkesztését.

en: Create Wiki Now
hu: Wiki létrehozása most

en: Choose a library as wiki
hu: Wikinek válassza ki a kötetet

en: Create Wiki
hu: Wiki létrehozása

en: Description
hu: Leírás

en: Wiki Pages
hu: Wikioldalak

en: Choose a library as wiki:
hu: Wikinek válassza ki a kötetet:

en: Please click and choose a library.
hu: Kérem, válasszon egy kötetet a kattintást követően.

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Home
hu: Kezdőoldal

en: Pages
hu: Oldalak

en: Wiki History
hu: Wiki naplója

en: New Page
hu: Új oldal

en: Delete Page
hu: Oldal törlése

en: Edit Page
hu: Oldal szerkesztése

en: Page History
hu: Oldal naplója

en: Last modified by %(modifier)s, %(modify_time)s
hu: Utoljára %(modifier)s módosította (%(modify_time)s)

en: Are you sure you want to delete this page?
hu: Biztos, hogy törli ezt az oldalt?

en: Name is required.
hu: Név kötelező.

en: Description is required.
hu: Leírás kötelező.

en: Permission denied
hu: Jogosultság megtagadva

en: You do not have permission to create group.
hu: Nincs joga csoportot létrehozni.

en: You can only create %d groups.<a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
hu: Csak %d csoport hozható létre.<a href="http://seafile.com/">Fiók fejlesztése.</a>

en: You are invited to join a group on %s
hu: Önt meghívták a(z) %s csoportba

en: Failed to create: the group does not exist.
hu: Létrehozás meghiúsult: a csoport nem létezik.

en: Failed to create: you are not in the group.
hu: Létrehozás meghiúsult: nem tagja a csoportnak.

en: Failed to create
hu: Létrehozás meghiúsult

en: Failed to create: internal error.
hu: Létrehozás meghiúsult: belső hiba.

en: Failed to create wiki page. Please retry later.
hu: Wikilap létrehozása meghiúsult. Próbálja újra később.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Internal Server Error
hu: Belső kiszolgálóhiba

en: Wiki does not exists.
hu: A wiki nem létezik

en: Failed to create home page. Please retry later
hu: Kezdőlap létrehozása sikertelen. Próbálja később

en: Failed to set wiki library.
hu: A wiki kötet beállítása sikertelen.

en: Wiki is not found.
hu: Wiki nem található

en: Page "%s" already exists.
hu: „%s” oldal már létezik.

en: Successfully deleted "%s".
hu: Sikeresen törölve "%s".

en: Failed to delete "%s". Please retry later.
hu: "%s" törlése sikertelen. Próbálja újra később.

[ctx: help]
en: Client
hu: Kliens

en: Install and Sync Files
hu: Telepítés és fájlok szinkronizálása

en: Deleting a library
hu: Kötet törlése

en: Encrypting a library
hu: Kötet titkosítása

en: File conflicts
hu: Fájlütközések

en: Excluding files
hu: Fájlok kihagyása

en: Web Site
hu: Weboldal

en: Sharing to a group
hu: Megosztás csoporttal

en: Viewing an encrypted library
hu: Titkosított kötetek megtekintése

en: Once you and your friends sync a shared library onto your computers, you may add, delete or edit files in the library together.  Every change you make to the library will be automatically synced to others' computers.
hu: Megosztott köteteknél a megosztásban részt vevő bármely felhasználó szabadon létrehozhat, törölhet és módosíthat fájlokat. Az így keletkezett változások automatikusan lekövetésre kerülnek az összes olyan számítógépen, amelyek szinkronizálva vannak a kötettel.

en: 
        Sometimes you and your friends may edit the same file at the same time. Your changes may conflict with each other's. In this case, Seafile would keep your version unchanged, while save your friends' versions as "conflict files". A conflict file's name ends with its author's email address, plus the current time, e.g. test.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24).
hu: 
    Előfordulhat, hogy ugyanazt a fájlt több felhasználó is szerkeszti egyidejűleg, ezáltal ütközések fordulhatnak elő. A Seafile ilyenkor megtartja a fájl eredeti, Ön által módosított változatát, és létrehoz egy másolatot, melybe az ütközést kiváltó felhasználó módosításait menti. A másolat fájlneve az ütközést kiváltó felhasználó email címét és a létrehozás pontos időpontját tartalmazza, pl.: test.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24).

en: Deleting a file library
hu: Kötet törlése

en: To maximize your data security, deletion of file libraries on the website and on your computer are not "synced" automatically.
hu: Az adatbiztonság növelése érdekében a kötetek törlése nem szinkronizálódik automatikusan a webes felület és a számítógép között.

en: After a file library is deleted on the website, the library downloaded to your computer won't be deleted. But it won't be synced with the website any more.
hu: Ha egy kötetet töröl a webes felületen, a törlés nem lesz szinkronizálva a számítógépével, ezzel szemben a webes felület és az asztali kliens közötti szinkronizáció automatikusan megszűnik.

en: After a file library is deleted on your computer, the library on the website won't be deleted. You may download and sync it again later.
hu: Ha egy kötetet töröl a számítógépén, a kötet a webes felületen nem kerül törlésre, így később újra beállítható a szinkronizáció.

en: Sharing a library to a group
hu: Kötet megosztása egy csoporttal

en: You have two ways to share a library to a group
hu: Egy kötetet kétféleképp oszthat meg egy csoporttal:

en: Create a file library directly inside the group workspace.
hu: Egy kötet létrehozásával közvetlenül a csoport munkaterületén belül

en: Share an existing personal library to the group.
hu: Egy meglévő személyes kötet megosztásával valamely csoporttal

en: Excluding files/folders from syncing
hu: Fájlok és könyvtárak kihagyása a szinkronizálásból

en: Sometimes you don't want to sync some files or folders inside a library. To achieve this, you can create a file named seafile-ignore.txt in the root folder of this library. In this special file, you specify the files and folders that Seafile should not sync. Each line in this file specifies a pattern. The following pattern format are supported.
hu: Előfordulhat, hogy egy kötet bizonyos fájljait vagy könyvtárait nem kívánja szinkronizálni. Ennek megvalósításához hozzon létre egy seafile-ignore.txt nevű fájlt a kötet gyökerében, majd a fájlban sorolja fel azokat a fájlokat és könyvtárakat, amelyeket nem kívánja szinkronizálni. A fájl sorai egy-egy mintát jelentenek, melyek az alábbi szabályok szerint határozhatják meg a szinkronizálásból kizárandó fájlok és könyvtárak listáját:

en: A blank line matches no files.
hu: Az üres sorok nem illeszkednek semmilyen fájlra.

en: A line starting with # serves as a comment.
hu: A # karakterrel kezdődő sorokat megjegyzések elhelyezésére használhatja.

en: Seafile supports wildcards in the pattern. For example, "foo/*" matches "foo/1" and "foo/hello". "foo/?" matches "foo/1" but not "foo/hello". Note that the wildcard character * recursively matches all the paths under a folder. For instance, "foo/*.html" matches "foo/a.html" and "foo/templates/b.html".
hu: A mintát megadhatja helyettesítő karakterek használatával is. Például, a "foo/*" minta használatával a "foo/1" és a "foo/hello" útvonalak kizárásra kerülnek a szinkronizálásból. Ezzel szemben a "foo/?" minta illeszkedik a "foo/1 útvonalra, de nem illeszkedik a "foo/hello" útvonalra, mivel a ? karakter csak egy karaktert helytessesíthet. A * helyettesítő karakter rekurzívan illeszkedik minden útvonalra a mappán belül, így például a "foo/*.html" minta illeszkedik a "foo/a.html", és a "foo/templates/b.html" útvonalakra egyaránt.

en: If the pattern ends with a slash, it would only match a folder. In other words, foo/ will match a folder "foo" and paths underneath it, but will not match a regular file or a symbolic link "foo".
hu: Ha a minta egy perjellel végződik, akkor az illeszkedés csak könyvtárakra vonatkozik. Ennek megfelelően a "foo/" minta illeszkedik a "foo" nevű könyvtárra, és annak alkönyvtáraira, de nem illeszkedik egy "foo" nevű fájlra vagy szimbolikus linkre.

en: If a pattern doesn't end with a slash or a wildcard, it would not match a folder. For example, "foo" can only match regular file "foo" or a symbolic link; while "foo/" and "foo*" match a folder and paths under it.
hu: Ha egy minta nem perjellel vagy helyettesítő karakterrel végződik, akkor a Seafile nem vizsgálja az illeszkedést könyvtárak esetében. Például, a "foo" minta csak egy "foo" nevű fájlra vagy szimbolikus hivatkozásra illeszkedik, míg a "foo/" vagy "foo*" minták egy foo nevű könyvtárat és annak alkönyvtárait jelölik.

en: Example
hu: Példa

en: Notes
hu: Megjegyzések

en: The seafile-ignore.txt file only controls which files to exclude on the client side. You can still create a file from seahub web interface that's excluded on the client. In this case,
hu: A seafile-ignore.txt fájlon keresztül szabályozhatja, hogy mely fájlok kerüljenek kizárásra a szinkronizációból a kliens oldaláról, ám az itt megadott kivételek nem vonatkoznak a webes felületre. Ennek megfelelően minden további nélkül létrehozhatók olyan fájlok a webes felületen keresztül, melyek a kliens oldaláról kizárásra kerültek. Ebben az esetben az alábbi szabályok érvényesülnek:

en: The created file will still be synced back to clients. But any later local changes to those files will be ignored.
hu: A létrehozott fájl szinkronizálásra kerül a klienseken, de a klienseken végrehajtott módosítások figyelmen kívül lesznek hagyva.

en: If the file is modified on seahub, the new version will also be synced back to clients; If the file on the client is also modified, a conflict file will be generated on the client.
hu: Ha egy fájlt a seahub-on keresztül módosítanak, a változás szinkronizálódni fog a kliensekre. Ha ezzel egyidejűleg valamelyik kliensen is módosult a fájl, akkor a Seafile egy ütközésfájl létrehozásával oldja fel az ütközést.

en: seafile-ignore.txt only ignores files that are not synced yet. If a file is already synced, and some time later you add it to the ignore list, its existing versions won't be removed.
hu: A seafile-ignore.txt fájllal csak újonnan létrehozott fájlok zárhatók ki a szinkronizálásból. Ha egy fájlt a szinkronizálás után ad hozzá a seafile-ignore.txt fájlhoz, a fájl meglévő verziója megmarad.

en: Installing and Using Seafile Client
hu: A Seafile kliens telepítése és használata

en: After downloading Seafile client program, you have 3 steps left to get it up and running.
hu: A Seafile kliens letöltését követően kövesse az alábbi lépéseket:

en: 1. Select a disk partition to store local Seafile data
hu: 1. Válasszon ki egy partíciót a Seafile helyi adatainak tárolásához

en: 2. Add an account
hu: 2. Vegyen fel egy fiókot

en: Add an account on your private Seafile server or our public server.
hu: Hozzon létre egy Seafile fiókot a saját szerverén vagy a publikus szerveren.

en: 3. Sync a library
hu: 3. Kötet szinkronizálása

en: Click the "Sync this library" button to sync it with a local folder.
hu: Kattintson a "Kötet szinkronizálása" gombra a helyi könyvtárral való szinkronizáláshoz.

en: Then you add some files into the library. They will be automatically synced with cloud platform.
hu: Ezt követően hozzon létre vagy másoljon fájlokat abba a kötetbe, ahová a kötetet letöltötte. Ezek a fájlok automatikusan szinkronizálva lesznek a felhőben lévő tárhelyével.

en: 4. (Optional) Create a library
hu: 4. Hozzon létre egy kötetet (opcionális)

en: You can also create a library from a local folder.
hu: Kötetet létrehozhat egy meglévő helyi könyvtár használatával is.

en: Encrypting a file library
hu: Kötet titkosítása

en: Seafile supports encryption of file libraries to strengthen your data security. To encrypt a file library, you need to set a password when you create a library.
hu: Az adatbiztonság növelése érdekében titkosíthatja a kötet tartalmát. A titkosítás bekapcsolásához adjon meg egy jelszót a kötet létrehozásakor.

en: The password won't be stored on Seafile cloud platform.
hu: A megadott jelszó nem kerül mentésre a tárhelyében.

en: So even the adminastrator of the servers cannot view your encrypted data without the password.
hu: Ennek megfelelően a jelszó hiányában még a szerver adminisztrátorai sem fognak tudni hozzáférni a titkosított fájlokhoz.

en: To download and sync an encrypted library to your computer, you need to provide the password.  Seafile client program will download the encrypted data and decrypt it on your computer.
hu: Egy titkosított kötet letöltéséhez és szinkronizálásához meg kell adnia a kötet jelszavát. Ezt követően a Seafile kliens letölti a titkosított fájlokat, majd a jelszó használatával feloldja a titkosítást.

en: To share an encrypted library with your friends, you also need to tell them the password.
hu: Egy titkosított kötet megosztása csak akkor lehetséges, ha a jelszót is megosztja azokkal a felhasználókkal, akiknek hozzáférést ad a kötethez.

en: Seafile servers don't store the password for an encrypted library. To view an encrypted library online, you need to provide the password for the library. Your password is only stored in the server's encrypted memory. It would be cleared from the memory in an hour. After that, if you want to view the library, you'll have to enter password again.
hu: A Seafile szervere nem tárolja el a titkosított kötetekhez tartozó jelszavakat. Ha a webes felületen keresztül szeretne hozzáférni egy titkosított kötethez, meg kell adnia a kötethez tartozó jelszót. A jelszó átmenetileg a szerver memóriájába kerül titkosított formában és egy órán belül automatikusan törlődik, mely idő lejárta után a kötet további eléréséhez ismételten meg kell adnia a jelszót.

en: Users
hu: Felhasználók

en: Info
hu: Infó.

en: Libraries
hu: Kötetek

en: Active Users
hu: Bejelentkezett felhasználók

en: Total Users
hu: Összes felhasználó

en: Back to user list
hu: Vissza a felhasználói listába

en: Profile
hu: Profil

[ctx: true name]
en: Name
hu: Név

en: Department
hu: Osztály

en: Telephone
hu: Telefon

en: Space Used
hu: Felhasznált terület

en: Used
hu: Felhasznált

en: Owned Libs
hu: Birtokolt kötetek

en: Size
hu: Méret

en: Last Update
hu: Utolsó frissítés

en: Encrypted
hu: Titkosított

en: library icon
hu: Kötet ikon

en: This user has not created any libraries
hu: A felhasználó még nem hozott létre kötetet

en: Role
hu: Szerep

en: Create At
hu: Létrehozás helye:

en: This user has not created or joined any groups
hu: A felhasználó még nem hozott létre csoportot és nem is tagja egyiknek sem

en: Status
hu: Állapot

en: Create At / Last Login
hu: Létrehozva / Utolsó bejelentkezés

en: Active
hu: Aktív

en: Inactive
hu: Nem aktív

en: Empty
hu: Üres

en: Delete User
hu: Felhasználó törlése

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Admin
hu: Adminisztrátor

en: Member
hu: Tag

en: Successfully deleted %s
hu: %s törlése sikeres

en: Failed to delete: the user does not exist
hu: A felhasználó nem létezik, nem lehet törölni

en: Messages
hu: Üzenetek

en: New Message
hu: Új üzenet

en: Message
hu: Üzenet

en: Time
hu: Idő

en: message...
hu: üzenet...

en: Add files
hu: Fájlok hozzáadása

en: Choose a file or files:
hu: Fájl(ok) kiválasztása:

en: send to: click to select contacts
hu: címzett: kattintson a kapcsolatok kiválasztásához

en: please add contacts at first
hu: kérem először adjon hozzá kapcsolatokat

en: message is required
hu: üzenet kötelező

en: contact is required
hu: kötelező a kapcsolat

en: Messages with %(name)s
hu: Üzenetek %(name)s -tól/től

en: Send a message...
hu: Üzenet küldése

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: ↑Top
hu: ↑Fel

en: Really want to delete this discussion?
hu: Valóban törli a megbeszélést?

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Successfully deleted
hu: Sikeresen törölve

en: Failed to delete:
hu: Törlés meghiúsult:

en: Failed.
hu: Sikertelen.

en: The message doesn't exist
hu: Az üzenet nem létezik

en: You don't have the permission.
hu: Nincs jogosultsága.

en: You can not send message to yourself.
hu: Önmagának nem üzenhet.

en: Failed to send message to %s, user not found.
hu: Sikertelen üzenetküldés %s számára, a felhasználó nem található.

en: New notice on %s
hu: Új üzenet itt: %s

en: Internal error
hu: Belső hiba

en: A file named <a href='%(file_link)s'>%(file_name)s</a> is uploaded to <a href='%(link)s'>%(name)s</a>
hu: <a href='%(file_link)s'>%(file_name)s</a> feltöltve ide: <a href='%(link)s'>%(name)s</a>

en: A file named <strong>%(file_name)s</strong> is uploaded to <strong>Deleted Library</strong>
hu: <strong>%(file_name)s</strong> feltöltve a <strong>Törölt kötetbe</strong>

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> to you.
hu: %(user)s megosztotta a következő kötetet önnel: <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a>.

en: You have received a <a href='%(href)s'>new message</a> from %(user)s.
hu: %(user)s felhasználótól <a href='%(href)s'>új üzenete</a> érkezett .

en: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> has a new discussion.
hu: Új beszélgetés indult a következő csoportban: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.

en: %(user)s posted a new discussion in <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.
hu: %(user)s új beszélgetést kezdeményezett a következő csoportban: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> has asked to join group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, verification message: %(join_request_msg)s
hu: <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> felkérése, hogy csatlakozzon a(z) <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> csoporthoz, ellenőrző üzenet: %(join_request_msg)s

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(group_staff)s</a> has added you to group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>
hu: <a href='%(user_profile)s'>%(group_staff)s</a> felhasználó csatlakozott a csoporthoz: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>

en: Hi, %(name)s
hu: Üdvözlöm %(name)s!

en: 
    You've got 1 new notice on %(site_name)s:
     | 
    You've got %(num)s new notices on %(site_name)s:
hu[0]: 
    Önnek 1 új üzenete van itt: %(site_name)s,
hu[1]: 
    Önnek %(num)s új üzenete van itt: %(site_name)s.

en: %(user)s posted a new discussion in <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
hu: %(user)s új beszélgetést kezdeményezett a következő csoportban: <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>.

en: %(user)s has shared a library named <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> to you.
hu: %(user)s megosztotta a következő kötetet önnel: <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a>.

en: You have received a <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">new message</a> from %(user)s.
hu: %(user)s felhasználótól <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">új üzenete</a> érkezett .

en: A file named <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> is uploaded to your folder <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.
hu: A fájl <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> feltöltésre került a következő könyvtárba: <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has asked to join group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, verification message: %(msg)s
hu: <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> felkérése, hogy csatlakozzon a(z) <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, ellenőrző üzenet: %(msg)s.

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has added you to group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
hu: <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> felhasználó csatlakozott a csoporthoz: <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>

en: Go check out at the following page:
hu: Nézze meg ezt az oldalt:

en: All Notifications
hu: Összes értesítés

en: Add new notification
hu: Új értesítés hozzáadása

en: Notification Detail
hu: Értesítés részletei

en: (current notification)
hu: (aktuális értesítés)

en: Set to current
hu: Beállítás aktuálisnak

en: Delete Notification
hu: Értesítés törlése

en: Hi,
hu: Üdvözlöm

en: Notices
hu: Üzenetek

en: Mark all read
hu: Mindet olvasottnak jelöl

en: Clear
hu: Tisztít

en: More
hu: Tovább

en: Successfully cleared all notices.
hu: Minden üzenet sikeresen törölve.

en: Please choose how to view encrypted libraries online:
hu: Kérem, válassza ki, hogyan kívánja megtekinteni a titkosított köteteket a webes felületen:

en: Send passwords to the server.
hu: Jelszavak elküldése a szervernek.

en: Files will be decrypted in the server before being sent to you.
hu: A fájlok titkosítása feloldásra kerül a szerveren továbbítás előtt.

en: Save passwords in your browser.
hu: Jelszó mentése a böngészőben.

en: Files will be decrypted in your browser when you download them.
hu: A titkosítást a böngésző oldja fel letöltéskor

en: Tip: the latter way is more secure, but it is not supported well by all browsers. We advise you to use the latest version of Chrome or Firefox.
hu: Tipp: ez utóbbi megoldás nagyobb biztonságot ad, de nem minden böngésző támogatja megfelelően. Ha ezt a lehetőséget választja, kérjük, győződjön meg róla, hogy a Chrome vagy a Firefox böngészők legfrissebb verzióját használja.

en: Nickname should not include ' / '
hu: A felhasználói név nem tartalmazhaz „/” jelet

en: Profile Setting
hu: Profilbeállítások

en: Settings
hu: Beállítások

en: Language
hu: Nyelv

en: Default Library
hu: Alapértelmezett kötet

en: Delete Account
hu: Fiók törlése

en: Change
hu: Változtatás

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Update
hu: Frissítés

[ctx: true name]
en: Name:
hu: Név:

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: You can use this field at login.
hu: Ezt a mezőt használhatja a bejelentkezéshez.

en: Contact Email:
hu: Kapcsolat email:

en: Your notifications will be sent to this email.
hu: Az értesítő erre az email címre lesz elküldve.

en: Department:
hu: Osztály:

en: Telephone:
hu: Telefon:

en: Language Setting
hu: Nyelvi beállítások

en: Default Library Setting
hu: Alapértelmezett kötet beállítások

en: Your default library:
hu: Az Ön alapértelmezett kötete

en: Default library is the default place to store your personal documents and pictures.
hu: Az alapértelmezett kötet azt a kötetet jelenti, ahová a személyes dokumentumai és képei kerülnek.

en: Choose Default Library
hu: Alapértelmezett kötet kiválasztása

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
hu: Ezt a műveletet nem lehet visszavonni. Kérem gondolja meg!

en: Choose default library:
hu: Alapértelmezett kötet kiválasztása:

en: Really want to delete your account?
hu: Biztosan törli a fiókot?

en: Successfully edited profile.
hu: A profil szerkesztése sikeres.

en: Failed to edit profile
hu: A profil szerkesztése sikertelen

en: Has not accepted invitation yet
hu: Még nem fogadta el a meghívást

en: Demo account can not be deleted.
hu: A demó fiók nem törölhető.

en: Failed to set default library.
hu: Az alapértelmezett kötet beállítása nem sikerült.

en: Can not set encrypted library as default library.
hu: Titkosított kötetet nem lehet alapértelmezettnek beállítani.

en: Successfully set "%s" as your default library.
hu: Az alapértelmezett kötet mostantól a következő: "%s".

en: Email is not longer than 512 characters
hu: Az e-mail cím legfeljebb 512 karakter lehet

en: Password can't be empty
hu: A jelszó megadása kötelező

en: Please enter a correct password.
hu: Adja meg a helyes jelszót.

en: Links - Share
hu: Linkek -  Megosztás

en: Download Links
hu: Letöltési linkek

en: Upload Links
hu: Feltöltési linkek

en: Library
hu: Kötet

en: Visits
hu: Látogatások

en: Expiration
hu: Lejárat

en: Directory icon
hu: Könyvtárikon

en: View
hu: Megtekintés

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: You don't have any download link
hu: Önnek nincs letöltési linkje

en: You can generate a download link for a folder or a file. People receive this link can view the folder or the file online.
hu: Lehetősége van letöltési hivatkozást készíteni egy fájlhoz vagy könyvtárhoz. Azon személyek, akiknek elküldi a hivatkozást, megtekinthetik a megosztott tartalmat a Seafile webes felületén.

en: You don't have any upload link
hu: Önnek nincs feltöltési linkje

en: You can generate an upload link from any folder. People receive this link can upload files to this folder.
hu: Lehetősége van feltöltési hivatkozást készíteni egy könyvtárhoz. Azon személyek, akiknek elküldi a hivatkozást, fájlokat tölthetnek fel a kiválasztott könyvtárba.

en: Folders - Share
hu: Könyvtárak - Megosztás

en: Folders
hu: Könyvtárak

en: Share To
hu: Címzett

en: Permission
hu: Jogosultság

en: directory icon
hu: könyvtárikon

en: Unshare
hu: Megosztás törlése

en: You have not shared any folder
hu: Nem osztott meg egy könyvtárat sem

en: You can share a single folder with a registered user if you don't want to share a whole library.
hu: Egy egész kötet helyett regisztrált felhasználóval egy könyvtár is megosztható.

en: Edit succeeded
hu: Szerkesztés sikeres.

en: Edit failed.
hu: Szerkesztés meghiúsult.

en: Libraries - Share
hu: Kötetek - Megosztás

en: You have not shared any library
hu: Nem osztott még meg egy kötetet sem

en: You can share libraries to your friends and colleagues by clicking the share icon of your own libraries in your home page or creating a new library in groups you are in.
hu: Megoszthat köteteket barátaival, munkatársaival a megosztás ikonra kattintva a saját köteteinél a kezdőoldalon, vagy létrehozhat egy új kötetet egy csoportban, melynek tagja.

en: Failed to share to all members, please try again later.
hu: Nem sikerült minden taggal megosztani, később próbálja újra.

en: Shared to all members successfully, go check it at <a href="%s">Shares</a>.
hu: A megosztás minden taggal sikerült. Ellenőrizheti a <a href="%s">megosztás</a> oldalon.

en: Only the owner of the library has permission to share it.
hu: Csak a kötet tulajdonosa jogosult megosztani.

en: Library does not exist
hu: A kötet nem létezik

en: Invalid argument
hu: Érvénytelen argumentumok

en: Argument is not valid
hu: Érvénytelen paraméter

en: Failed to remove share
hu: Megosztás visszavonása sikertelen

en: group id is not valid
hu: érvénytelen csoportazonosító

en: Failed to unshare: the group doesn't exist.
hu: Megosztás visszavonása sikertelen: nincs ilyen csoport.

en: Successfully removed share
hu: Megosztás visszavonása sikeres

en: all members
hu: minden tag

en: The link doesn't exist
hu: A link nem létezik

en: Internal server error, or please check the email(s) you entered
hu: Szerver hiba, vagy ellenőrizd a beadott e-maileket

en: Please choose a directory.
hu: Válasszon könyvtárat.

en: Successfully saved.
hu: Sikeresen elmentve.

en: Sending shared upload link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
hu: A feltöltési hivatkozás nem küldhető el, mert az e-mail szolgáltatás nincs megfelelően konfigurálva. Kérem, lépjen kapcsolatba a szerver adminisztrátorával.

en: You do not have permission to generate shared link
hu: Nincs joga megosztási linket készíteni

en: Invalid arguments
hu: Érvénytelen argumentumok

en: Library does not exist.
hu: A kötet nem létezik.

en: Directory does not exist.
hu: A könyvtár nem létezik.

en: Please check the email(s) you entered
hu: Ellenőrizd a beadott e-maileket

en: Sorry, but the requested page could not be found.
hu: Sajnáljuk, a kért oldal nem található.

en: Exit System Admin
hu: Admin kilépés

en: Close
hu: Bezárás

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: System Admin
hu: Rendszer-adminisztrátor

en: We no longer support this version of IE. Please upgrade it to version 10 or above.
hu: Az IE ezen verziója már nem támogatott. Frissítsen 10-re vagy frissebbre

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Welcome to Seafile!
hu: Üdvözli a Seafile!

en: Seafile organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
hu: A Seafile a fájlokat kötetekbe szervezi, melyek szinkronizálhatók különféle eszközökkel, illetve megoszthatók más felhasználókkal vagy csoportokkal. Egy személyes kötet automatikusan létrejött az Ön felhasználójának. A továbbiakban lehetősége lesz más kötetek létrehozására is.

en: Seafile organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. Howerver, since you are a guest user now, you can not create libraries.
hu: A Seafile a fájlokat kötetekbe szervezi, melyek szinkronizálhatók különféle eszközökkel, illetve megoszthatók más felhasználókkal vagy csoportokkal. Vendég felhasználóként nem hozhat létre kötetet.

en: Signup
hu: Regisztráció

en: Create a personal account
hu: Személyes fiók készítése

en: Create an organization account
hu: Szervezeti fiók készítése

en: This library is encrypted. Please input the password if you want to browse it online. And the password will be kept on the server for only 1 hour.
hu: Ez a kötet titkosítva van. Adja meg jelszavát az online böngészéshez. A jelszó egy óráig kerül tárolásra a kiszolgálón.

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Please enter the password.
hu: Adjon meg jelszót.

en: Download
hu: Letöltés

en: Access Log
hu: Hozzáférési napló

en: Current Path:
hu: Aktuális útvonal:

en: User
hu: Felhasználó

en: Type
hu: Típus

en: Device Name
hu: Eszköz neve

en: Date
hu: Dátum

en: Anonymous User
hu: Anonymous felhasználó

en: Per page:
hu: Oldalanként:

en: This file has (apparently) not been accessed yet
hu: Ehhez a fájlhoz (nyilvánvalóan) még nem érkezett hozzáférési kérés

en: Current path:
hu: Aktuális útvonal:

en: Draft saved.
hu: Piszkozat mentve.

en: is encrypted
hu: titkosítva

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
hu: A jelszó egy órán át lesz tárolva a kiszolgálón.

en: Draft Available
hu: Piszkozatok

en: There's a saved draft for this file, would you like to load it?
hu: Betölti a fájlhoz tartozó piszkozatot?

en: Load
hu: Betölt

en: Discard
hu: Elvetés

en: Failed to save draft, exceeded max quota
hu: Kvóta túllépés miatt nem sikerült a piszkozatot elmenteni

en: Draft successfully loaded
hu: Sikeresen betöltött piszkozat

en: Bold
hu: Félkövér

en: Italic
hu: Dőlt

en: Heading 1
hu: Címsor 1

en: Heading 2
hu: Címsor 2

en: Heading 3
hu: Címsor 3

en: Heading 4
hu: Címsor 4

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: Ordered list
hu: Rendezett lista

en: Horizontal rule
hu: Vízszintes vonal

en: Image
hu: Kép

en: Table
hu: Táblázat

en: Undo(Ctrl+Z)
hu: Visszavonás(Ctrl+Z)

en: Redo(Ctrl+Y)
hu: Újra (Ctrl+Y)

en: Close live preview
hu: Előnézet bezárása

en: Live preview
hu: Előnézet

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Title
hu: Cím

en: Please enter URL.
hu: Adja meg az URL-t.

en: Cells
hu: Mezők

en: Align
hu: Igazítás

en: Rows
hu: Sorok

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Align left
hu: Balra zárt

en: Align center
hu: Középre zárt

en: Align right
hu: Jobbra zárt

en: Submit failed. Please check the network.
hu: A beküldés sikertelen. Ellenőrizze a hálózatot.

en: Password is required.
hu: A jelszó kötelező.

en: History
hu: Napló

en: <span class="op-target">%(u_filename)s</span> Version History
hu: <span class="op-target">%(u_filename)s</span> Verzió történet

en: Tip: a new version will be generated after each modification, and you can restore the file to a previous version.
hu: Tipp: minden módosítás után új verzió keletkezik, amelyekre később visszaállíthatja a fájlt.

en: a week
hu: egy hét

en: a month
hu: egy hónap

en: all
hu: összes

en: Modifier
hu: Módosító:

en: (current version)
hu: (aktuális verzió)

en: (Renamed or moved from %(old_path)s)
hu: (%(old_path)s -ról/ről átnevezve vagy mozgatva)

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Diff
hu: Különbség

en: Plan
hu: Terv

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Introduction
hu: Bevezetés

en: Help
hu: Segítség

en: Client
hu: Kliens

en: Seafile for Windows, Mac and Linux
hu: Seafile Windowsra, Macre és Linuxra

en: Server Version:
hu: Kiszolgálóverzió:

en: About Us
hu: Névjegy

en: Files
hu: Fájlok

en: Mine
hu: Saját

en: Shared
hu: Megosztott

en: All Groups
hu: Minden csoport

en: Enable Modules
hu: Modulok engedélyezése

en: Starred
hu: Kedvencek

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: Personal Wiki
hu: Személyes Wiki

en: Devices
hu: Eszközök

en: Share Admin
hu: Megosztások kezelése

en: Links
hu: Linkek

en: Upload Folder
hu: Könyvtár feltöltése

en: Add auto expiration
hu: Automatikus lejárat beállítása

en: Days
hu: Napok

en: Shared Links
hu: Megosztás linkek

en: View and manage all the shared links in this library.
hu: A kötet minden megosztási linkjének kezelése és megtekintése.

en: Shared Libs
hu: Megosztott kötetek

en: New Folder
hu: Új könyvtár

en: New File
hu: Új fájl

en: Featured File Type
hu: Támogatott fájltípus

en: Click to choose
hu: Kattintson a választáshoz

en: simple markup format.
hu: egyszerű jelölő formátum.

en: Details
hu: Részletek

en: File Name
hu: Fájlnév

en: Current Library
hu: Aktuális kötet

en: Other Libraries
hu: Más kötetek

en: Please click and choose a directory.
hu: Kattintson és válasszon könyvtárat.

en: File Upload
hu: Fájl feltöltés

en: Cancel All
hu: Mindet kivesz

en: Saving...
hu: Mentés...

en: This library is password protected
hu: Ez a kötet jelszóval van védve

en: *The password will be kept in the server for only 1 hour.
hu: * A jelszó a szerveren 1 órán keresztül tárolva marad.

en: A file with the same name already exists in this folder.
hu: A fájl ezzel a névvel már létezik a könyvtárban.

en: Replacing it will overwrite its content.
hu: A cseréje a tartalom felülírásával jár.

en: Replace
hu: Csere

en: Don't replace
hu: Ne cserélje

en: Organizations
hu: Szervezetek

en: Traffic
hu: Forgalom

en: Logs
hu: Naplók

en: Virus Scan
hu: Víruskereső

en: System Info
hu: Rendszer információ

en: Professional Edition
hu: Professzionális verzió

en: expires on
hu: lejár:

en: Community Edition
hu: Közösségi verzió

en: Upgrade to Pro Edition
hu: Frissítés professzionális verzióra

en: Limits
hu: Határok

en: Last Access
hu: Utolsó elérés

en: Unlink
hu: Leválasztás

en: Clean
hu: Töröl

en: Error
hu: Hiba

en: New Library
hu: Új kötet

en: Share Permission
hu: Megosztási jogosultság

en: Encrypt
hu: Titkosítás

en: (at least %(repo_password_min_length)s characters)
hu: (legalább %(repo_password_min_length)s karakter)

en: Password again
hu: Jelszó ismét

en: Broken (please contact your administrator to fix this library)
hu: Sérült (a kötet javítása érdekében kérem értesítse az adminisztrátort)

en: Share
hu: Megosztás

en: More operations
hu: További műveletek

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Transfer
hu: Átad

en: Change Password
hu: Jelszó változtatás

en: Folder Permission
hu: Könyvtár jogosultság

en: Move
hu: Áthelyezés

en: Copy
hu: Másolás

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload Files
hu: Fájlok feltöltése

en: List
hu: Lista

en: Grid
hu: Rács

en: Trash
hu: Kuka

en: Sub-libraries
hu: Alkötetek

en: More Operations
hu: További műveletek

en: Open via Client
hu: Megnyitás kliensben

en: starred
hu: kedvenc

en: unstarred
hu: nem kedvenc

en: locked
hu: lezárva

en: Unlock
hu: Kinyit

en: Lock
hu: Lezár

en: Fetch failed
hu: Letöltés sikertelen

en: Download Link
hu: Letöltési hivatkozás

en: Upload Link
hu: Feltöltési hivatkozás

en: Share to user
hu: Megosztás felhasználóval

en: Share to group
hu: Megosztás csoporttal

en: Add password protection
hu: Jelszó védelem hozzáadása

en: (at least %(share_link_password_min_length)s characters)
hu: (legalább %(share_link_password_min_length)s karakter)

en: Show
hu: Mutat

en: Generate a random password
hu: Véletlenszerű jelszó készítése

en: Generate
hu: Generál

en: Link:
hu: Hivatkozás:

en: Direct Download Link:
hu: Közvetlen letöltési link:

en: Send
hu: Küldés

en: Send to:
hu: Címzett:

en: Emails, Seperated by ','
hu: E-mail címek ”,”-vel elválasztva

en: Message (optional):
hu: Üzenet (opcionális):

en: Sending...
hu: Küldés...

en: You can share the generated link to others and then they can upload files to this directory via the link.
hu: A hivatkozást megoszthatja ismerőseivel, akik a link használatával fájlokat tölthetnek fel a kiválasztott könyvtárba.

en: Upload Link:
hu: Feltöltési hivatkozás:

en: Group
hu: Csoport

en: Leave Share
hu: Megosztás elhagyása

en: Members
hu: Tagok

en: Discussion
hu: Megbeszélés

en: User Permission
hu: Felhasználói jogosultság

en: Group Permission
hu: Csoport jogosultság

en: icon
hu: ikon

en: Unstar
hu: Nem kedvenc

en: Shared By
hu: Megosztó:

en: Select libraries to share
hu: Válasszon köteteket a megosztáshoz

en: Deleted library
hu: Törölt kötet

en: Modification Details
hu: Módosítás részletei

en: Search files in this wiki
hu: Fájlok keresése a wikiben

en: Search files in this library
hu: Fájlok keresése ebben a kötetben

en: Search Files
hu: Fájlok keresése

en: advanced
hu: haladó

en: No library is shared to this group
hu: Ehhez a csoporthoz nincs megosztott kötet

en: admin
hu: adminisztrátor

en: Reply
hu: Válasz

en: Import Members
hu: Tagok importálása

en: Dismiss
hu: Eltüntetés

en: Leave group
hu: Kilépés a csoportból

en: Rename Group To
hu: Csoport átnevezése a következőre:

en: Transfer Group To
hu: Csoport átadása

en: Import group members from a CSV file
hu: Csoporttagok importálása CSV fájlból

en: File format: user@mail.com
hu: Fájl formátum: nev@mail.com

en: Keep full history
hu: Összes változat megtartása

en: Don't keep history
hu: Csak az utolsó változat megtartása

en: Only keep a period of history:
hu: Csak egy időszak megtartása:

en: days
hu: nap

en: Created By
hu: Létrehozta

en: Folder
hu: Könyvtár

en: Select a folder
hu: Könyvtár kiválasztása

en: Old Password
hu: Régi jelszó

en: New Password
hu: Új jelszó

en: New Password Again
hu: Új jelszó ismét

en: See All Notifications
hu: Összes értesítés megtekintése

en: You have not created any libraries
hu: Még nincs egy kötete sem

en: You can create a library to organize your files. For example, you can create one for each of your projects. Each library can be synchronized and shared separately.
hu: Köteteket hozhat létre fájljai rendezéséhez. Például hozzon létre egy-egy kötetet a munkáihoz. Minden kötet külön szinkronizálható és megosztható.

en: No library is shared to you
hu: Nincs egy kötet sem megosztva Önnel

en: Organization
hu: Szervezet

en: Add Library
hu: Kötet hozzáadása

en: Share existing libraries
hu: Meglévő kötetek megosztása

en: Create a new library
hu: Új kötet készítése

en: No public library
hu: Nincs nyilvános kötet

en: You can create a public library by clicking "New Library" button, others can view and download this library.
hu: Létrehozhat egy nyilvános kötetet az „Új kötet” gombra kattintva.  A kötetet mások megtekinthetik és letölthetik.

en: My Groups
hu: Saját csoportok

en: New Group
hu: Új csoport

en: You are not in any group
hu: Nem tagja egy csoportnak sem

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. You can create a group by clicking "New Group" button.
hu: A csoport az a hely ahol az ismerősökkel üzeneteket cserélhet és együttműködhet a kötetekkel kapcsolatban. Új csoportot az „Új csoport” gomb megnyomásával hozhat létre.

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. Groups you join will be listed here.
hu: A csoport az a hely ahol az ismerősökkel üzeneteket cserélhet és együttműködhet a kötetekkel kapcsolatban. Itt azoknak a csoportoknak a listája lesz, amely csoportoknak tagja.

en: You can share libraries by clicking the "New Library" button above or the "Share" icon on your libraries list.
hu: Az fenti „Új kötet” menüpont „megosztás” ikonjára kattintva oszthat meg köteteket.

en: Libraries shared as writable can be downloaded and synced by other group members. Read only libraries can only be downloaded, updates by others will not be uploaded.
hu: Az írható módon megosztott köteteket a többi csoporttag által is letölthetőek és szinkronizálhatóak. A csak olvasható köteteket letölthetik, de a módosításaik nem kerülnek mentésre.

en: Add a discussion...
hu: Megbeszélés hozzáadása...

en: You don't have any starred files yet
hu: Nincs még kedvenc fájlja

en: You can star important files by clicking the "Star" button on file viewing page, and they will be listed here.
hu: Kedvencnek jelölhet fontos fájlokat a „kedvenc” gombra kattintva a fájlnéző oldalon, és itt felsorolásra kerülnek.

en: # Libraries
hu: # Kötetek

en: You do not have connected devices
hu: Nincsenek csatlakozott eszközök

en: Your clients (Desktop/Android/iOS) will be listed here.
hu: A kliensek (asztali/Andorid/iOS) itt lesznek felsorolva.

en: You (or someone pretending to be you) have asked to register an account at %(site_name)s. If this wasn't you, please ignore this email and your address will be removed from our records.
hu: Ön (vagy aki Önnek mondja magát) regisztrálni szeretné magát ide: %(site_name)s. Ha nem Ön volt kérem hagyja figyelmen kívül a levelet a címét törölni fogjuk a nyilvántartásunkból.

en: To activate this account, please click the following link within the next %(expiration_days)s days:
hu: A fiók aktiválásához, kérem kattintson az alábbi linkre %(expiration_days)s napon belül:

en: Log In
hu: Belépés

en: (forgot password)
hu: (elfelejtett jelszó)

en: Not clear? Refresh it.
hu: Nem tudja elolvasni? Frissítse a képet!

en: Incorrect email or password
hu: Hibás e-mail cím vagy jelszó

en: Remember me for %(remember_days)s days
hu: %(remember_days)s napig emlékezzen rám

en: Failed to refresh the CAPTCHA, please try again later.
hu: A captcha frissítése nem sikerült, kérem, próbálja meg később.

en: Email or username cannot be blank
hu: Az email vagy felhasználónév megadása kötelező

en: Password cannot be blank
hu: A jelszó megadása kötelező

en: Log Out
hu: Kijelentkezés

en: Thanks for your participation!
hu: Köszönjük, hogy rendszerünket használta!

en: Log in again
hu: Újbóli bejelentkezés

en: Password Change Successfully
hu: Jelszó változtatása sikeres

en: Your password has been changed successfully.
hu: A jelszava sikeresen megváltoztatásra került.

en: Password Modification
hu: Jelszóváltoztatás

en: Current Password
hu: Jelenlegi jelszó

en: Confirm Password
hu: Jelszó megerősítése

en: Passwords must have at least %(min_len)s characters and contain %(level)s of the following: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and symbols.
hu: A jelszónak legalább %(min_len)s karakterből kell állnia és tartalmaznia kell (%(level)s) : nagybetűt, kisbetűt, számot és egyéb jelet.

en: Current password cannot be blank
hu: A jelenlegi jelszó nem lehet üres

en: Please enter the password again
hu: Adja meg a jelszót ismét

en: Passwords don't match
hu: A jelszavak nem egyeznek

en: Successfully reset password
hu: Jelszó átállítása sikeres

en: Successfully reset password.
hu: Jelszó átállítása sikeres.

en: Password Reset
hu: Új jelszó beállítása

en: Reset Password
hu: Jelszó átállítása

en: New Password:
hu: Új jelszó:

en: Confirm Password:
hu: Új jelszó ismét:

en: Failed to reset password: this link is no longer available.
hu: Jelszó átállítása sikertelen: a hivatkozás már nem érvényes.

en: We've sent a password reset email to your mailbox.
hu: Küldtünk egy jelszó-átállítási e-mailt a postafiókjába.

en: To reset the password of your account %(account)s on %(site_name)s, please click the following link:
hu: A(z) %(account)s jelszavának megváltoztatásához a(z) %(site_name)s -on/ön, kattintson az alábbi hivatkozásra:

en: If you did not request it, just skip it.
hu: Ha Ön ezt nem kérte, csak hagyja figyelmen kívül.

en: Your email used in login:
hu: A bejelentkezésre használt e-mail címe:

en: We will send you an email to set new password
hu: Hamarosan küldünk egy e-mailt a jelszóváltoztatáshoz

en: Registration complete
hu: Regisztráció befejeződött

en: An activation email has been sent. Please check your email and click on the link to activate your account.
hu: Az aktiváláshoz az e-mail-t elküldtük. Kérjük ellenőrizze a leveleit és kattintson a linkre a fiók aktiválásához.

en: Registration complete, please wait for administrator to activate your account.
hu: A regisztráció kész, kérjük várja meg amíg az adminisztrátor aktiválja a fiókját.

en: Signup function is not enabled.
hu: A regisztráció nincs engedélyezve.

en: Register
hu: Regisztráció

en: Welcome back, you are already signed in.
hu: Üdvözöljük. Már be van jelentkezve.

en: Sign Up
hu: Regisztráció

en: Email cannot be blank
hu: Az e-mail megadása kötelező

en: <span class="op-target">%(repo_dir_name)s</span> Trash
hu: <span class="op-target">%(repo_dir_name)s</span> Kuka

en: Delete Time
hu: Törlés ideje

en: Clear files in trash and history：
hu: Fájlok törlése a kukából és az előzményekből :

en: 3 days ago
hu: 3 napja

en: 1 week ago
hu: 1 hete

en: 1 month ago
hu: 1 hónapja

en: Success
hu: Sikeres

en: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Modification History
hu: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Változás történet

en: Tip: a snapshot will be generated after modification, which records the library state after the modification.
hu: Tipp: Minden módosításkor egy pillanatkép készül, így visszaállítható a könyvtár előző állapota.

en: None
hu: Nincs

en: Current Version
hu: Aktuális verzió

en: View Snapshot
hu: Pillanatkép megtekintése

en: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Snapshot
hu: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Pillanatkép

en: Back to modification history
hu: Vissza a módosítási naplóhoz

en: Directory
hu: Könyvtár

en: Restore Library
hu: Kötet visszaállítása

en: Are you sure you want to restore this library?
hu: Biztosan visszaállítja a kötetet?

en: Please input the password if you want to browse the shared file/directory.
hu: Ha fájlt vagy könyvtárat szeretne megosztani kérem adja meg a jelszót.

en: Shared by:
hu: Megosztó:

en: Save to...
hu: Mentés másként...

en: Save To:
hu: Mentés ide:

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
hu: Fájl letöltés letiltva: a megosztási link tulajdonosa elérte a forgalmi korlátot.

en: %(email)s shared a %(file_shared_type)s <span style="font-weight:bold;">%(file_shared_name)s</span> to you on %(site_name)s:
hu: %(email)s megosztott egy %(file_shared_type)s <span style="font-weight:bold;">%(file_shared_name)s</span> -t Önnel itt: %(site_name)s,

en: %(email)s shared an upload link to you on %(site_name)s.
hu: %(email)s feltöltési linket osztott meg Önnel itt: %(site_name)s.

en: You can go to the following page and upload your files:
hu: Navigáljon a következő oldalra a fájlok feltöltéséhez:

en: You don't have any library at present
hu: Jelenleg nincs egyetlen kötete sem

en:  is not supported. Please choose an image file.
hu:  nem támogatott. Válasszon egy képfájlt.

en:  is not supported. File extensions can only be
hu:  nem támogatott. A kiterjesztés a következő lehet:

en:  is too large. Allowed maximum size is 1MB.
hu:  túl nagy. Maximum 1 MB-os lehet.

en: you can also press ←
hu: A ← gombot is használhatja

en: prev
hu: előző

en: you can also press →
hu: A → gombot is használhatja

en: next
hu: köv.

en: To view it online, you can use firefox, chrome or IE 9.
hu: Az online megtekintéshez használhat Firefoxot, Chrome-ot vagy IE 9-et.

en: You can use IE 10 or other browsers, for example, Firefox, to view it online.
hu: Használhatja az IE 10-et, vagy más böngészőket, mint a Firefox, az online megtekintéshez.

en: Encoding:
hu: Kódolás:

en: auto detect
hu: automatikus

en: Share %(name)s
hu: %(name)s megosztás

en: New files
hu: Új fájlok

en: Deleted files
hu: Törölt fájlok

en: Renamed or Moved files
hu: Átnevezett/áthelyezett fájlok

en: Modified files
hu: Módosított fájlok

en: New directories
hu: Új könyvtárak

en: Deleted directories
hu: Törölt könyvtárak

en: Unknown error.
hu: Ismeretlen hiba.

en: Document convertion failed.
hu: Dokumentum átalakítása meghiúsult.

en: Failed to load this page.
hu: Az oldal nem tölthető be.

en: too weak
hu: túl gyenge

en: weak
hu: gyenge

en: medium
hu: közepes

en: strong
hu: erős

en: Name is required
hu: Név kötelező

en: Description is required
hu: Leírás kötelező

en: Please enter password
hu: Adjon meg jelszót

en: Delete succeeded.
hu: Sikeres törlés

en: Really want to delete %(lib_name)s ?
hu: Biztosan törli: %(lib_name)s ?

en: Share %(lib_name)s
hu: %(lib_name)s megosztás

en: Enter
hu: Bevitel

en: Emails or Groups, Seperated by ','
hu: E-mail címek vagy csoportok, ”,”-vel elválasztva

en: Tip: must be organization members or organization groups, enter "all" to share to public library.
hu: Tipp: szervezeti tagok vagy csoportok. Az „all” választásával teljesen nyilvános lesz.

en: Tip: enter "all" to share to public library.
hu: Tipp: Az „all” választásával teljesen nyilvános lesz.

en: In all libraries
hu: Minden kötetben

en: In this wiki
hu: Ebben a wikiben

en: In this library
hu: Ebben a kötetben

en: in %(name)s
hu: %(name)s-ban/ben

en: All file types
hu: Minden fájl típus

en: Custom file types
hu: Egyedi fájltípusok

en: Text files
hu: Szöveg fájlok

en: Images
hu: Képek

en: Video
hu: Videó

en: Audio
hu: Zene

en: Input file extensions here, separate with ','
hu: Fájlkiterjesztések listája ','-vel elválasztva

en: Please select at least one file type or input at least one file extension
hu: Kérem, válasszon ki legalább egy fájltípust vagy adjon meg legalább egy kiterjesztést.

en: Please input at least an email.
hu: Adjon meg legalább egy e-mail címet

en: Successfully sent to {placeholder}
hu: Sikeresen elküldve ide: {placeholder}

en: Failed to send to {placeholder}
hu: Sikertelen küldés ide: {placeholder}

en: Please enter days
hu: Adja meg a napok számát

en: Please enter valid days
hu: Kérem érvényes nap számot adjon meg

en: Used:
hu: Foglalt:

en: Traffic this month:
hu: E havi forgalom:

en: Payment
hu: Fizetés

en: Stars
hu: Kedvenc

en: Successfully unstarred.
hu: Kedvenc jelölés törlése sikeres.

en: New Directory
hu: Új könyvtár

en: Directory Name
hu: Könyvtár neve

en: close
hu: Bezárás

en: File Uploading...
hu: Fájl feltöltés ...

en: File Upload complete
hu: Fájl feltöltés kész

en: File Upload canceled
hu: Fájl feltöltés megszakítva

en: File Upload failed
hu: Fájl feltöltés sikertelen

en: Failed to get upload url
hu: A feltöltési linket nem lehet elérni

en: File is too big
hu: Túl nagy fájl

en: File is too small
hu: Túl kicsi fájl

en: Filetype not allowed
hu: Nem engedélyezett fájltípus

en: Max number of files exceeded
hu: A maximális fájl szám túllépve

en: Uploaded bytes exceed file size
hu: A feltöltött bájtok meghaladják a fájl méretét

en: Empty file upload result
hu: Üres fájl feltöltés

en: uploaded
hu: feltöltve

en: canceled
hu: megszakítva

en: Start
hu: Indít

en: It is required.
hu: Ez kötelező.

en: Creator
hu: Létrehozó

en: Created At / Expiration
hu: Létrehozva / Lejárat

en: Transfer Library
hu: Kötet átadása

en: Transfer %(lib_name)s to:
hu: %(lib_name)s átadása neki:

en: Please enter 1 or more character
hu: Kérem adjon hozzá 1 vagy több karaktert

en: No matches
hu: Nincs találat

en: Searching...
hu: Keresés...

en: Loading failed
hu: Betöltés nem sikerült

en: You cannot select any more choices
hu: Nem lehet többet kiválasztani

en: Delete Library
hu: Kötet törlése

en: Files / Size
hu: Fájlok / Méret

en: Confirm password to continue
hu: Továbblépéshez erősítsd meg a jelszót

en: Incorrect password
hu: Hibás jelszó

en: Tip:
hu: Tipp:

en: You are entering admin area, we won't ask for your password again for a few hours.
hu: Adminisztratív területre lépsz, pár órán keresztül nem fogjuk újrakérni a jelszót.

en: back to group list
hu: vissza a csoport listához

en: Group Info
hu: Csoport információ

en: No library has shared to this group
hu: Ehhez a csoporthoz nincs megosztott kötet

en: Export Excel
hu: Exportálás Excelbe

en: Delete Group
hu: Csoport törlése

en: Name can not be blank
hu: Név megadása kötelező

en: Number of members
hu: Tagok száma

en: Revoke Admin
hu: Admin jog elvétele

en: Activating..., please wait
hu: Aktiválás, kis türelmet...

en: Edit succeeded, an email has been sent.
hu: Szerkesztés sikeres. Az e-mail kiküldésre került.

en: Edit succeeded, but failed to send email, please check your email configuration.
hu: Szerkesztés sikeres de az e-mail küldés sikertelen. Ellenőrizze a levelezés beállításokat.

en: All
hu: Mind

en: System
hu: Rendszer

en: Add organization
hu: Szervezet hozzáadása

en: Url Prefix
hu: URL prefixum

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
hu: A tulajdonos a szervezet beállításait kezelheti, új fióknak kell lennie.

en: None.
hu: Nincs.

en: Url can not be blank
hu: Link megadása kötelező

en: Owner can not be blank
hu: Tulajdonos megadása kötelező

en: Password can not be blank
hu: Jelszó megadása kötelező

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek meg

en: Remove Trial
hu: Próba eltávolítása

en: Are you sure you want to remove trial for %s ?
hu: Biztosan törli a próbát itt: %s ?

en: Back to organization list
hu: Vissza a szervezet listába

en: Number of groups
hu: Csoportok száma

en: Set Quota
hu: Kvóta beállítása

en: Set org storage limit
hu: Szervezet tárhely beállítása

en: Tip: 0 means default limit
hu: Tipp: a 0 az alapértelmezett korlátot jelenti

en: This organization doesn't have any groups
hu: Ennek a szervezetnek nincsenek csoportjai

en: This organization doesn't have any libraries
hu: Ennek a szervezetnek nincsenek kötetei

en: Rename Organization
hu: Szervezet átnevezése

en: New Name
hu: Új név

en: Limit Organization User Number
hu: Felhasználók számának korlátozása a szervezetekben

en: Max User Number
hu: Max. felhasználói szám

en: Input should be a number
hu: Szám kell

en: Input number should be greater than 0
hu: A szám legyen 0-nál nagyobb

en: ResetPwd
hu: Új jelszó

en: Are you sure you want to reset the password of %s ?
hu: Biztosan új jelszót állít be %s részére?

en: Tip: you can search by keyword in name or creator or both.
hu: Tipp: kulcsszóra a névben vagy a tulajdonosban lehet keresni vagy mindkettőben.

en: Result
hu: Találat

en: No result
hu: Nincs találat

en: Quota can not be empty
hu: A kvóta megadása kötelező

en: All Public Links
hu: Nyilvános linkek

en: Count
hu: Számláló

en: Search libraries by name...
hu: Kötet keresése név alapján...

en: Search Library
hu: Kötet keresés

en: Tip: you can search by keyword in name or owner or both.
hu: Tipp: kulcsszóra a névben vagy a tulajdonosban lehet keresni vagy mindkettőben.

en: Search libraries by owner...
hu: Kötet keresése tulajdonos alapján...

en: Clear Trash
hu: Kuka ürítése

en: Tip: libraries deleted 30 days ago will be cleaned automatically.
hu: Tipp: a 30 napnál régebben törölt kötetek automatikusan tisztításra kerülnek.

en: Deleted Time
hu: Törlés ideje

en: No library deleted yet
hu: Nincs törölt kötet

en: Delete Library By Owner
hu: Kötet törlése tulajdonos szerint

en: Are you sure you want to delete all %s's libraries?
hu: Biztos, hogy törli az összes kötetet aminek a tulajdonosa %s?

en: Are you sure you want to clear trash?
hu: Biztos, hogy üríti a kukát?

en: Are you sure you want to restore %s?
hu: Biztos, hogy visszaállítja: %s?

en: Are you sure you want to delete %s completely?
hu: Biztos, hogy véglegesen törli: %s?

en: User Traffic
hu: Felhasználói forgalom

en: Month:
hu: Hónap:

en: Total Usage
hu: Összes használat

en: Search users...
hu: Felhasználók keresése...

en: Database
hu: Adatbázis

en: LDAP(imported)
hu: LDAP(betöltve)

en: Admins
hu: Adminisztrátorok

en: Last Login
hu: Utolsó belépés

en: No LDAP users have been imported
hu: Nincs LDAP felhasználó betöltve

en: Import users
hu: Felhasználók importálása

en: Add user
hu: Felhasználó hozzáadása

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
hu: Vendég felhasználót is hozzáadhat, aki nem tud kötetet és csoportot létrehozni.

en: Guest
hu: Vendég

en: Import users from a CSV file
hu: Felhasználók importálása CSV fájlból

en: File format: user@mail.com,password
hu: Fájl tartalma: nev@mail.com,jelszó

en: Please choose a CSV file
hu: Kérem válassza ki a CSV fájlt

en: A new server version %(v)s is available.
hu: Elérhető új szerver verzió: %(v)s.

en: Hide
hu: Elrejt

en: Add admin
hu: Adminisztrátor hozzáadása

en: Add admins
hu: Adminisztrátorok hozzáadása

en: emails, separated by ','
hu: e-mail címek ”,”-vel elválasztva

en: Tip: the emails should be the users already added.
hu: Tipp: az e-mail címeket a felhasználóknak már hozzá kellett volna adni.

en: Virus Scan Records
hu: Víruskereső napló

en: Virus File
hu: Vírus fájl

en: Handled
hu: Kezelve

en: Your account %(username)s on %(site_name)s has been activated.
hu: %(username)s felhasználói fiók aktiválásra került itt: %(site_name)s.

en: %(user)s invited you to join organization "%(org_name)s" on %(site_name)s.
hu: %(user)s meghívott a(z) "%(org_name)s" -ba/be itt: %(site_name)s.

en: %(user)s invited you to join %(site_name)s.
hu: %(user)s meghívott ide: %(site_name)s.

en: Here is your account information:
hu: A felhasználói fiókjának adatai:

en: Email: %(email)s
hu: E-mail: %(email)s

en: Password: %(password)s
hu: Jelszó: %(password)s

en: Your password on %(site_name)s has been reset. Now it is %(password)s. Please change it as soon as possible.
hu: %(site_name)s -on/ön a jelszó megváltoztatva. Az új jelszó %(password)s. Kérem ahogy lehet változtassa meg.

en: Search User
hu: Felhasználó keresés

en: Are you sure you want to revoke the admin permission of %s ?
hu: Biztosan törli %s adminisztrátori jogait?

en: Set user storage limit
hu: Felhasználó tárhely beállítása

en: Share From
hu: Megosztás innen

en: This user has no shared libraries
hu: A felhasználónak nincs megosztott kötete

en: This user has not created any shared links
hu: A felhasználónak nincs megosztott hivatkozása

en: Space Quota can't be empty
hu: A tárhely kvóta megadása kötelező

en: modification details
hu: módosítás részletei

en: Back to file versions
hu: Vissza a fájlverziókhoz

en: It's a newly-created blank file.
hu: Ez egy újonnan létrehozott üres fájl.

en: before modification
hu: módosítás előtt

en: after modification
hu: módosítás után

en: Update file
hu: Fájl frissítése

en: error:
hu: hiba:

en: Upload file
hu: Fájl feltöltése

en: to
hu: ide:

en: Sorry, this user is not registered yet.
hu: Elnézést, ez a felhasználó még nem regisztrált.

en: Current Path:
hu: Aktuális útvonal:

en: updated this file
hu: feltöltötte a fájlt

en: Back to top
hu: Fel

en: top
hu: legfelül

en: Detail
hu: Részletek

en: Close (Esc)
hu: Bezár (Esc)

en: Previous (Left arrow key)
hu: Előző (Balra nyíl)

en: Next (Right arrow key)
hu: Következő (Jobbra nyíl)

en: %%curr%% of %%total%%
hu: %%curr%% / %%total%%

en: Open in New Tab
hu: Megnyitás új fülön

en: <a href="%%url%%" target="_blank">The image</a> could not be loaded.
hu: <a href="%%url%%" target="_blank">A kép</a>et nem lehet betölteni.

en: Upload files to <span class="op-target">%(dir_name)s</span>
hu: Fájlok feltöltése ide: <span class="op-target">%(dir_name)s</span>

en: shared by:
hu: megosztó:

en: The owner of this library has run out of space.
hu: A kötet tulajdonosának elfogyott a tárhelye.

en: Add Files
hu: Fájlok hozzáadása

en: Add folder
hu: Könyvtár hozzáadás

en: File Drag & Drop is supported for Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+
hu: A fájl húzd és ejtd a következő böngészőkkel támogatott: Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+

en: Folder Drag & Drop is supported for Chrome
hu: A könyvtár húzd és ejtd a következő böngészőkkel támogatott: Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+

en: File size should be smaller than %(max_file_size)s
hu: A fájl mérete legyen kisebb mint %(max_file_size)s

en: You do not have personal wiki
hu: Nincs személyes Wikije

en: personal-wiki
hu: személyes-wiki

en: Personal Wiki Pages
hu: Személyes wikioldalak

en: Invalid arguments.
hu: Érvénytelen argumentumok

en: Permission denied.
hu: Jogosultság megtagadva

en: Failed to create thumbnail.
hu: Bélyegkép készítése sikertelen.

en: Invalid token.
hu: Érvénytelen kulcs.

en: permission error
hu: jogosultsághiba

en: Unable to view recycle page
hu: Újrahasznosítás oldal megjelenítése sikertelen

en: Filename contains invalid character
hu: A fájlnév érvénytelen karaktert tartalmaz

en: Duplicated filename
hu: Ismétlődő fájlnév

en: File does not exist
hu: A fájl nem létezik

en: File size surpasses the limit
hu: A fájlméret meghaladja a korlátozást

en: The space of owner is used up, upload failed
hu: A tulajdonos tárhelye elfogyott, a felöltés meghiúsult

en: An error occurs during file transfer
hu: Hiba történt a fájl átvitele közben

en: Invalid url
hu: Érvénytelen URL

en: Unable to view library modification
hu: Sikertelen a kötet módosításainak megtekintése

en: Please specify history ID
hu: Adjon meg naplóazonosítót

en: History you specified does not exist
hu: A megadott napló nem létezik

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: My Library
hu: Saját kötet

en: Failed to unshare the library, as it does not exist.
hu: Kötetmegosztás visszavonása sikertelen, mivel nem is létezik

en: Unshare "%s" successfully.
hu: „%s” megosztása visszavonva.

en: Failed to unshare "%s".
hu: „%s” megosztásának visszavonása sikertelen

en: No revisions found
hu: Nem találhatók változatok

en: Check file lock error
hu: Fájl zárolási hiba ellenőrzése

en: File is locked
hu: A fájl zárolva van

en: Failed to restore, please try again later.
hu: A visszaállítás sikertelen, kérem próbálja meg később.

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(root)s">root directory.</a>
hu: %(path)s visszaállítása a <a href="%(root)s">gyökérkönyvtárra</a> sikeres.

en: Successfully revert <a href="%(url)s">%(path)s</a>
hu: <a href="%(url)s">%(path)s</a> visszaállítása sikeres

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(url)s">root directory.</a>
hu: %(path)s visszaállítása a <a href="%(url)s">gyökérkönyvtárra</a> sikeres.

en: "%s" does not exist.
hu: "%s" nem létezik.

en: Internal Error
hu: Belső hiba

en: Unable to download directory "%s": size is too large.
hu: „%s” könyvtár letöltése sikertelen: túl nagy.

en: Unable to download "%s"
hu: „%s” letöltése sikertelen

en: Successfully enable "Personal Wiki".
hu: "Személyes Wiki" engedélyezése sikeres.

en: Successfully disable "Personal Wiki".
hu: "Személyes Wiki" kikapcsolása sikeres.

en: You don't have permission to access the library.
hu: Nincs joga a kötet eléréséhez.

en: No path.
hu: Nincs útvonal.

en: The group doesn't exist
hu: A csoport nem létezik

en: Library is encrypted.
hu: A kötet titkosítva van.

en: Error: no head commit id
hu: Hiba: no head commit id

en: Argument missing.
hu: Hiányzó paraméter.

en: Internal error. Failed to delete %s.
hu: Belső hiba. %s törlése sikertelen.

en: Destination path is too long.
hu: A célútvonal túl hosszú

en: Invalid destination path
hu: A cél útvonal érvénytelen

en: Successfully moved %(name)s
hu: %(name)s sikeresen áthelyezve

en: Successfully copied %(name)s
hu: %(name)s másolása sikeres

en: Can not move directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
hu: A(z) %(src)s könyvtárat nem lehet átmozgatni a(z) %(des)s alkönyvtárába

en: Can not copy directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
hu: A(z) %(src)s könyvtárat nem lehet átmásolni a(z) %(des)s alkönyvtárába

en: Destination path is too long for %s.
hu: A célútvonal túl hosszú ide: %s

en: You do not have permission to copy files/folders in this directory
hu: Nincs joga ezeket a könyvtárakat/fájlokat másolni ebben a könyvtárban

en: Cancel failed
hu: Nem sikerült megszakítani

en: You do not have permission to create library
hu: Nincs joga csoportot létrehozni a kötetet.

en: Repo not found.
hu: A tároló nem található.

en: Failed to create sub library, please try again later.
hu: Alkötet létrehozás sikertelen, kérem próbálja meg később.

en: Failed to get file block list
hu: A fájl block listát nem lehet elérni

en: Wrong repo id
hu: Hibás tárolóazonosító

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Bad upload link token.
hu: Hibás feltöltési link token.

en: Bad repo id in upload link.
hu: Hibás repo id a feltöltési linkben.

en: No conflict in the merge.
hu: Nincs ütközés az összeolvasztás során.

en: Failed to edit library information.
hu: Kötet-információ szerkesztése sikertelen.

en: Failed to save settings on server
hu: Beállítások kiszolgálóra mentése sikertelen

en: Settings saved.
hu: Beállítások mentve.

en: Username %s is not valid.
hu: %s érvénytelen felhasználói név

en: User %s is not found.
hu: %s felhasználó nem található.

en: User %s is not in current organization.
hu: %s felhasználó nem tagja a jelenlegi szervezetnek.

en: Can not transfer library to organization user %s.
hu: A kötetet nem lehet átadni a szervezet felhasználójának: %s.

en: Faied to change password, you are not owner.
hu: A jelszó módosítás sikertelen, nem Ön a tulajdonosa.

en: Invalid folder permission, should be "rw" or "r"
hu: Érvénytelen könyvtár jogosultság, "rw" vagy "r"-nek kell lennie

en: Path should start with "/"
hu: Az útvonalnak „/”-rel kell kezdődnie

en: Path should not end with "/"
hu: Az útvonal nem végződhet "/"-tel

en: Invalid path
hu: Érvénytelen útvonal

en: Invalid user, should be registered
hu: Érvénytelen felhasználó, már léteznie kell

en: Operation failed
hu: Sikertelen művelet

en: Wrong folder permission
hu: Hibás könyvtár jogosultság

en: Please add folder permission first
hu: Először adja meg a könyvtár jogosultságot

en: Please check the email(s) you entered and the contacts you selected
hu: Ellenőrizd a beadott e-maileket és a kiválasztott kapcsolatokat

en: Invalid group
hu: Érvénytelen csoport

en: Group does not exist.
hu: Nem létezik a csoport

en: Failed, file is too large
hu: Sikertelen, a fájl túl nagy

en: HTTPError: failed to open file online
hu: HTTP hiba: fájl online megnyitása meghiúsult

en: URLError: failed to open file online
hu: URL hiba: fájl online megnyitása meghiúsult

en: The encoding you chose is not proper.
hu: A választott kódolás nem megfelelő.

en: Unknown file encoding
hu: Érvénytelen fájlkódolás

en: File size surpasses %s, can not be opened online.
hu: Fájlméret több mint %s, nem nyitható meg online.

en: The library is encrypted, can not open file online.
hu: Ez egy titkosított kötet, a fájlokat nem lehet online megjeleníteni.

en: Unable to view file
hu: Fájl megtekintése sikertelen

en: Invalid file format.
hu: Érvénytelen fájl formátum.

en: Unable to download file, invalid file path
hu: A fájlt nem lehet letölteni, érvénytelen elérési útvonal

en: Unable to download file, wrong file path
hu: A fájlt nem lehet letölteni, hibás elérési útvonal

en: Unable to download file, share link traffic is used up.
hu: A fájlt nem lehet letölteni, mert a megosztási link már el lett használva.

en: The library does not exist.
hu: A kötet nem létezik.

en: The library is encrypted.
hu: A kötet titkosítva van.

en: Unable to edit file
hu: A szerkesztés sikertelen

en: The file does not exist.
hu: A fájl nem létezik.

en: Edit online is not offered for this type of file.
hu: Az online szerkesztés nem elérhető a fájltípushoz.

en: Unable to download file
hu: Nem lehet fájlt letölteni

en: Unable to access file: share link traffic is used up.
hu: A fájl nem érhető el: a megosztási link elérte a forgalmi korlátját.

en: Unable to download: folder not found.
hu: Nem lehet letölteni: a könyvtár nincs meg.

en: Unable to view library
hu: A kötetet nem lehet megtekinteni

en: Unable to view library, wrong folder path.
hu: A kötet nem tekinthető meg, hibás könyvtár útvonal.

en: Invalid username
hu: Érvénytelen felhasználói név

en: Failed to export Excel
hu: Excelbe exportálás sikertelen.

en: Failed to set quota: maximum quota is %d MB
hu: Kvóta beállítása sikertelen: a maximális kvóta %d MB

en: Failed to set quota: internal server error
hu: Kvóta beállítása sikertelen: belső hiba

en: Failed to delete: the user is an organization creator
hu: Törlés sikertelen: szervezetet létrehozó felhasználó

en: Successfully remove trial for: %s
hu: Próba sikeresen törölve innen: %s

en: Successfully revoke the admin permission of %s
hu: %s felhasználótól az adminisztrátori jogok megvonása sikeres

en: Failed to revoke admin: the user does not exist
hu: A felhasználótól nem lehet megvonni az adminisztrátori jogokat, a felhasználó nem létezik

en: Your account on %s is activated
hu: Felhasználói fiókja aktiválásra került itt: %s.

en: Password has been reset on %s
hu: Megváltozott jelszó itt: %s

en: Successfully reset password to %(passwd)s, an email has been sent to %(user)s.
hu: Jelszó sikeresen átállítva erre: %(passwd)s. Egy e-mailt küldtünk %(user)s részére.

en: Successfully reset password to %(passwd)s, but failed to send email to %(user)s, please check your email configuration.
hu: Jelszó sikeresen átállítva erre: %(passwd)s, de a %(user)s felhasználónak nem sikerült az e-mailt elküldeni. Ellenőrizze a levelezés beállításokat.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s.
hu: %(user)s jelszava sikeresen átállítva erre: %(passwd)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
hu: Jelszó sikeresen átállítva erre: %(passwd)s, de a(z) %(user)s felhasználónak nem lehet levelet küldeni mert a levél küldés nincs megfelelően beállítva.

en: Failed to reset password: user does not exist
hu: Jelszó átállítása sikertelen: a felhasználó nem létezik

en: You are invited to join %s
hu: Önt meghívták ide: %s

en: Fail to add user %s.
hu: Hiba a felhasználó felvételénél: %s.

en: Successfully added user %s. An email notification has been sent.
hu: %s hozzáadása sikeres. E-mail értesítés kiküldve.

en: Successfully added user %s. An error accurs when sending email notification, please check your email configuration.
hu: %s hozzáadása sikeres. E-mail értesítés kiküldése sikertelen.

en: Successfully added user %s.
hu: %s hozzáadása sikeres.

en: Successfully added user %s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
hu: %s hozzáadása sikeres. E-mail értesítés kiküldése sikertelen, mivel nincs jól beállítva.

en: Failed to rename organization
hu: Szervezet átnevezése sikertelen

en: Successfully deleted.
hu: Sikeresen törölve.

en: Failed to transfer, invalid arguments.
hu: Átadás sikertelen, érvénytelen paraméterek.

en: Failed to transfer, user %s not found
hu: Átadás sikertelen, a(z) %s felhasználó nem létezik

en: Can not transfer organization library
hu: Nem lehet átadni a szervezet kötetetét

en: Can not transfer library to organization user %s
hu: A kötetet nem lehet átadni a szervezet felhasználójának: %s

en: Successfully transfered.
hu: Átadás sikeres.

en: System library can not be deleted.
hu: A rendszer kötetet nem lehet törölni.

en: Failed to delete, please try again later.
hu: A törlés sikertelen, kérem próbálja meg később.

en: Successfully set %s as admin.
hu: %s adminisztrátornak való beállítása sikeres.

en: Failed to set %s as admin: user does not exist.
hu: A %s felhasználót nem lehet adminisztrátornak jelölni, a felhasználó nem létezik.

en: Import succeeded
hu: Importálás sikeres

en: Please select a csv file first.
hu: Kérem először a csv fájlt válassza ki.

en: Invalid setting
hu: Beállítás érvénytelen

en: Invalid value
hu: Az érték érvénytelen

en: You do not have permission to create wiki
hu: Nincs joga wiki oldalt létrehozni
