seahub - en to uk translation catalogue (859 entries)

en: 
        Sometimes you and your friends may edit the same file at the same time. Your changes may conflict with each other's. In this case, Seafile would keep your version unchanged, while save your friends' versions as "conflict files". A conflict file's name ends with its author's email address, plus the current time, e.g. test.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24).
uk: 
    Іноді трапляється, що ви та ваші друзі редагуєте деякий файл одночасно. Зміни, внесені вами до файлу, можуть конфліктувати зі змінами інших користувачів. У цьому випадку Seafile зберігатиме вашу версію незмінною, в той час як версії ваших друзів збереже як "конфліктні файли". Ім'я конфліктного файлу містить в кінці електронну адресу автора та час внесення змін, наприклад: test.txt (name@example.com 2013-10-01-00-12-24).

en: 
    You've got 1 new notice on %(site_name)s:
     | 
    You've got %(num)s new notices on %(site_name)s:
uk[0]: 
    Ви маєте  %(num)s  нове повідомлення на %(site_name)s:
uk[1]: 
    Ви маєте %(num)s нових повідомлень на %(site_name)s:
uk[2]: 
    Ви маєте %(num)s нових повідомлень на %(site_name)s:

en:  is not supported. File extensions can only be
uk: не підтримується. Розширення файлів може бути тільки

en:  is not supported. Please choose an image file.
uk: не підтримується. Будь ласка, виберіть файл зображення.

en:  is too large. Allowed maximum size is 1MB.
uk: дуже великий. Дозволений максимальний розмір - 1МБ.

en: "%s" is not a valid name
uk: "%s" неприпустиме ім'я

en: # Libraries
uk: # Біблотеки

en: %(days)d day ago | %(days)d days ago
uk[0]: %(days)d день тому
uk[1]: %(days)d днів тому
uk[2]: %(days)d днів тому

en: %(email)s invited you to join group %(grp_name)s on %(site_name)s:
uk: %(email)s надано для Вас для прийому до групи %(grp_name)s на %(site_name)s:

en: %(email)s shared a %(file_shared_type)s <span style="font-weight:bold;">%(file_shared_name)s</span> to you on %(site_name)s:
uk: %(email)s shared a %(file_shared_type)s <span style="font-weight:bold;">%(file_shared_name)s</span> для Вас на  %(site_name)s:

en: %(email)s shared an upload link to you on %(site_name)s.
uk: %(email)s поділився посиланням для завантаження для вас %(site_name)s.

en: %(ext)s is an invalid file extension. Authorized extensions are : %(valid_exts_list)s
uk: %(ext)s є неприпустимим розширенням файлу. Допустимі розширення : %(valid_exts_list)s

en: %(hours)d hour ago | %(hours)d hours ago
uk[0]: %(hours)d годину тому
uk[1]: %(hours)d годин тому
uk[2]: %(hours)d годин тому

en: %(minutes)d minute ago | %(minutes)d minutes ago
uk[0]: %(minutes)d хвилину тому
uk[1]: %(minutes)d хвилин тому
uk[2]: %(minutes)d хвилин тому

en: %(seconds)d second ago | %(seconds)d seconds ago
uk[0]: %(seconds)d секунду тому
uk[1]: %(seconds)d секунд тому
uk[2]: %(seconds)d секунд тому

en: %(user)s has shared a library named <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> to you.
uk: %(user)s надав Вам в спільне користування бібліотеку <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a>.

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> to you.
uk: %(user)s надав вам доступ до бібліотеки <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a>.

en: %(user)s invited you to join %(site_name)s.
uk: %(user)s запрошує Вас приєднатися до %(site_name)s.

en: %(user)s invited you to join organization "%(org_name)s" on %(site_name)s.
uk: %(user)s запрошує Вас до спільноти "%(org_name)s" на %(site_name)s.

en: %(user)s posted a new discussion in <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
uk: %(user)s розпочав нову дискусію у <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>

en: %(user)s posted a new discussion in <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.
uk: %(user)s створив нове обговорення в <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.

en: %(user)s want to join to Group "%(group_name)s", here is the verification message:
uk: %(user)s хоче вступити в групу "%(group_name)s". Повідомлення для перевірки:

en: %s is already in your contacts.
uk: %s вже присутній у ваших контактах.

en: %s is not a valid email.
uk: %s неприпустима адреса email.

en: (Renamed or moved from %(old_path)s)
uk: (Перейменовані або переміщені з %(old_path)s)

en: (at least %(repo_password_min_length)s characters)
uk: (не менше %(repo_password_min_length)s символів)

en: (current notification)
uk: (поточне повідомлення)

en: (current version)
uk: (поточна версія)

en: (forgot password)
uk: (забув пароль)

en: 1 month ago
uk: за місяць

en: 1 week ago
uk: за тиждень

en: 1. Select a disk partition to store local Seafile data
uk: 1. Оберіть дисковий розділ для зберігання локальних даних Seafile

en: 2. Add an account
uk: 2. Додайте обліковий запис

en: 3 days ago
uk: за 3 дні

en: 3. Sync a library
uk: 3. Синхронізація бібліотеки

en: 4. (Optional) Create a library
uk: 4. (На ваш вибір) Створіть бібліотеку

en: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> has updated their avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
uk: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> оновив свій аватар <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> has a new discussion.
uk: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> нове обговорення.

en: <span class="op-target">%(repo_dir_name)s</span> Trash
uk: <span class="op-target">%(repo_dir_name)s</span> Сміття

en: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Modification History
uk: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Історія змін

en: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Snapshot
uk: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Знімок

en: A blank line matches no files.
uk: Пустий рядок відповідає відсутності файлів.

en: A directory is shared to you on %s
uk: Папка  надана Вам у спільний досуп на %s

en: A file is shared to you on %s
uk: Файл надано Вам в спільне користування на %s

en: A file named <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> is uploaded to your folder <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.
uk: Файл <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> був завантажений у вашу папку <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.

en: A file named <a href='%(file_link)s'>%(file_name)s</a> is uploaded to <a href='%(link)s'>%(name)s</a>
uk: Файл <a href='%(file_link)s'>%(file_name)s</a> було завантажено до <a href='%(link)s'>%(name)s</a>

en: A file named <strong>%(file_name)s</strong> is uploaded to <strong>Deleted Library</strong>
uk: Файл <strong>%(file_name)s</strong> було завантажено до <strong>Видаленої бібліотекі</strong>

en: A line starting with # serves as a comment.
uk: Рядок, що починається з # є коментарем.

en: A new server version %(v)s is available.
uk: Доступна нова версія серверу %(v)s.

en: A user with this email already
uk: Користувач з такою электронною адресою вже існує

en: A user with this email already exists.
uk: Користувач з таким email вже існує

en: Activating..., please wait
uk: Активація..., зачекайте будь ласка

en: Active
uk: Активний

en: Activities
uk: Дії

en: Add Contacts
uk: Додати контакти

en: Add Files
uk: Додати файл

en: Add a discussion...
uk: Додати обговорення...

en: Add admin
uk: Додати адміністратора

en: Add admins
uk: Додати адміністраторів

en: Add an account on your private Seafile server or our public server.
uk: Додати обліковий запис на вашому приватному сервері Seafile або на публічному сервері.

en: Add files
uk: Додати файл

en: Add new notification
uk: Додати нове повідомлення

en: Add password protection
uk: Додати захист паролем

en: Add user
uk: Додати користувача

en: Add your contacts so you can quickly share libraries and send file shared link.
uk: Додайте контакти, щоб ви могли швидко обмінюватися бібліотеками та відправляти посилання на спільні файли.

en: Added
uk: Додано

en: Added %(file)s
uk: Додано файл %(file)s

en: Added directory
uk: Додані каталоги

en: Admin
uk: Адміністратор

en: Admins
uk: Адміністратори

en: After a file library is deleted on the website, the library downloaded to your computer won't be deleted. But it won't be synced with the website any more.
uk: Після того, як файлова бібліотека видалена на веб-сайті, бібліотека, що завантажена на ваш комп’ютер не видалятиметься. Але вона більше не синхронізуватиметься з веб-сайтом.

en: After a file library is deleted on your computer, the library on the website won't be deleted. You may download and sync it again later.
uk: Після того, як файлова бібліотека видалена на вашому комп’ютері, бібліотека на веб-сайті не видалятиметься. Ви матимете змогу завантажити і синхронізувати ії знову пізніше.

en: After downloading Seafile client program, you have 3 steps left to get it up and running.
uk: Після інсталяції клієнта Seafile вам залишається зробити лише 3 кроки до початку роботи.

en: All
uk: Всі

en: All Groups
uk: Всі групи

en: All Notifications
uk: Всі повідомлення

en: All Public Links
uk: Всі публічні посилання

en: All file types
uk: Усі типи файлів

en: An activation email has been sent. Please check your email and click on the link to activate your account.
uk: Електронний лист з посиланням для активації облікового запису надіслано. Перевірте пошту для активації облікового запису.

en: An error occurs during file transfer
uk: Сталася помилка під час передачі файлів

en: An upload link is shared to you on %s
uk: Посилання для завантаження надано для Вас на %s

en: Are you sure you want to delete %s ?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити %s ?

en: Are you sure you want to delete this page?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити сторінку?

en: Are you sure you want to reset the password of %s ?
uk: Ви впевнені, що хочете скинути пароль %s ?

en: Are you sure you want to restore this library?
uk: Ви впевнені, що хочете відновити цю бібліотеку?

en: Are you sure you want to revoke the admin permission of %s ?
uk: Ви впевнені, що хочете відкликати права адміністратора %s ?

en: Argument is not valid
uk: Аргумент неприпустимий

en: Argument missing
uk: Відсутній аргумент

en: Argument missing.
uk: Аргумент пропущений.

en: Audio
uk: Аудіо

en: Auto merge by seafile system
uk: Автоматичне злиття системою seafile

en: Avatar Change
uk: Змінити аватар

en: Avatar for %s
uk: Аватар для %s

en: Avatar:
uk: Аватар:

en: Back to file versions
uk: До попередньої версії файлу

en: Back to modification history
uk: Назад до історії версій

en: Back to user list
uk: Назад до переліку користувачів

en: Can not copy directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
uk: Не моливо зробити копію каталогу %(src)s до свого підкаталогу %(des)s

en: Can not move directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
uk: Не можливо перемістити каталог %(src)s до свого підкаталогу %(des)s

en: Can not remove myself
uk: Не можна видалити себе

en: Can not reset password, please contact LDAP admin.
uk: Ви не можете скинути пароль, будь ласка, зв'яжіться з адміністратором LDAP.

en: Can not set encrypted library as default library.
uk: Не вдалося призначити зашифровану бібліотеку як за замовчанням.

en: Can not update password, please contact LDAP admin.
uk: Ви не можете змінити пароль, будь ласка, зв'яжіться з адміністратором LDAP.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancel All
uk: Вихід

en: Change
uk: Змінити

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Change password: %s
uk: Змінити пароль: %s

en: Changed library name or description
uk: Змінено назву або опис бібліотеки

en: Choose Default Library
uk: Оберіть бібліотеку за замовчанням

en: Choose a file or files:
uk: Виберіть файл або файли:

en: Choose a library as wiki
uk: Оберіть бібліотеку для wiki

en: Choose a library as wiki:
uk: Оберіть бібліотеку для wiki:

en: Choose default library:
uk: Обрати бібліотеку за замовчанням:

en: Clean
uk: Почистити

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear files in trash and history：
uk: Почистити файли зі Сміття та історії

en: Click the "Sync this library" button to sync it with a local folder.
uk: Натисніть кнопку «Синхронізувати бібліотеку", щоб синхронізувати її з локальною папкою.

en: Click to choose
uk: Натисніть для вибору

en: Client
uk: Програма-клієнт

en: Close
uk: Закрити

en: Confirm Password
uk: Підтвердіть пароль

en: Confirm Password:
uk: Підтвердіть пароль:

en: Contacts
uk: Контакти

en: Copy
uk: Копіювати

en: Create
uk: Створити

en: Create At
uk: Створити як

en: Create At / Last Login
uk: Створено / Останній вхід

en: Create Wiki
uk: Створити Wiki

en: Create Wiki Now
uk: Створити Wiki зараз

en: Create a file library directly inside the group workspace.
uk: Створення бібліотеки всередині групового робочого простору.

en: Created library
uk: Створена бібліотека

en: Creator
uk: Автор

en: Current Library
uk: Поточна бібліотека

en: Current Path:
uk: Поточний шлях:

en: Current Path:
uk: Поточний шлях:

en: Current Version
uk: Поточна Версія

en: Current avatar:
uk: Поточний аватар:

en: Current password cannot be blank
uk: Пточний пароль не може бути пустим

en: Current path:
uk: Поточний шлях:

en: Custom file types
uk: Вибрати тип файлів

en: Database
uk: База даних

en: Decrypt library error
uk: Помилка розшифровки бібліотеки

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default Library
uk: Бібліотека за замовчанням

en: Default Library Setting
uk: Налаштування бібліотеки за замовчанням

en: Default library is the default place to store your personal documents and pictures.
uk: Бібліотека за замовчанням - це місце за замовчанням, куди зберігаються ваші особисті документи і зображення.

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Account
uk: Видалити контакт

en: Delete Contact
uk: Видалити контакт

en: Delete Group
uk: Видалити групу

en: Delete Notification
uk: Видалити Повідомлення

en: Delete Page
uk: Видалити сторінку

en: Delete These
uk: Видалити

en: Delete Time
uk: Видалити час

en: Delete User
uk: Видалити користувача

en: Delete succeeded.
uk: Видалення виконано успішно.

en: Deleted
uk: Видалено

en: Deleted %(file)s
uk: Видалено файл %(file)s

en: Deleted directories
uk: Видалені каталоги

en: Deleted files
uk: Видалені файли

en: Deleted library %(library_name)s
uk: Видалена бібліотека %(library_name)s

en: Deleting a file library
uk: Видалення файлової бібліотеки

en: Deleting a library
uk: Видалення бібліотеки

en: Demo account can not be deleted.
uk: Демонстраційний обліковий запис не може бути видалений.

en: Department
uk: Відділ:

en: Department:
uk: Відділ:

en: Description
uk: Опис

en: Description can't be empty
uk: Опис не може бути порожнім

en: Description is required
uk: Потрібен опис бібліотеки

en: Description is required.
uk: Потрібен опис бібліотеки

en: Description is too long (maximum is 100 characters)
uk: Опис дуже довгий (максимум 100 символів)

en: Destination path is too long for %s.
uk: Шлях призначення занадто довгий  для %s.

en: Destination path is too long.
uk: Шлях призначення занадто довгий.

en: Detail
uk: Подробиці

en: Details
uk: Деталі

en: Device Name
uk: Назва приладу

en: Devices
uk: Пристрої

en: Diff
uk: Різниця

en: Directory
uk: Каталог

en: Directory Name
uk: Ім'я каталогу

en: Directory icon
uk: Значок каталогу

en: Discard
uk: Відмовитись

en: Discussion
uk: Обговорення

en: Dismiss
uk: Виключити

en: Document convertion failed.
uk: Помилка конвертації.

en: Documents
uk: Документи

en: Don't keep history
uk: Не зберігати історію

en: Download
uk: Завантажити

en: Download Link
uk: Посилання з правами перегляду

en: Download Links
uk: З правом перегляду

en: Draft Available
uk: Чорновик доступний

en: Draft saved.
uk: Чернетку збережено.

en: Draft successfully loaded
uk: Успішно додано.

en: Duplicated filename
uk: Дублікат файлу

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Contact
uk: Редагувати контакт

en: Edit Page
uk: Редагувати сторінку

en: Edit failed.
uk: Редагування не успішне.

en: Edit online is not offered for this type of file.
uk: Редагування онлайн не передбачається для цього типу файлів.

en: Edit succeeded
uk: Редагування успішне.

en: Edit succeeded, an email has been sent.
uk: Успішно відредаговано. Повідомлення було надіслано.

en: Edit succeeded, but failed to send email, please check your email configuration.
uk: Пароль успішно змінено, але повідомлення не було відправлено, будь ласка, перевірте налаштування електронної пошти.

en: Email address
uk: Email адреса

en: Email cannot be blank
uk: E-mail не може бути порожнім

en: Email is not longer than 512 characters
uk: E-mail не довше 512 символів

en: Email is required
uk: Потрібен Email

en: Email is required.
uk: Потрібен email.

en: Email or Username
uk: Email або Ім'я користувача

en: Email: %(email)s
uk: E-Mail: %(email)s

en: Emails or Groups, Seperated by ','
uk: E-mail(и) або групи, розділені ','

en: Emails, Seperated by ','
uk: Email (и), розділені ','

en: Empty
uk: Пусто

en: Empty file upload result
uk: Результат завантаження порожнього файлу

en: Enable Modules
uk: Неможливо змінити файл.

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: Encrypt
uk: Шифрувати

en: Encrypting a file library
uk: Шифрування файлової бібліотеки

en: Encrypting a library
uk: Шифрування бібліотеки

en: Enter
uk: Введення

en: Enter a valid e-mail address.
uk: Введіть дійсну адресу електронної пошти.

en: Enter a valid email address.
uk: Введіть дійсну адресу електронної пошти.

en: Error
uk: Помилка

en: Example
uk: Приклад

en: Excluding files
uk: Виключення файлів

en: Excluding files/folders from syncing
uk: Виключення файлів/каталогів із синхронізації

en: Exit System Admin
uk: Вийти з консолі адміністратора

en: Faied to change password, you are not owner.
uk: Неможливо змінити пароль, Ви не власник.

en: Failed
uk: Невдало

en: Failed to add %s to contacts.
uk: Не вдалося додати %s до списку контактів.

en: Failed to add member to group
uk: Не вдалося додати учасників до групи

en: Failed to create
uk: Неможливо створити

en: Failed to create group
uk: Не вдалося створити групу

en: Failed to create home page. Please retry later
uk: Не вдалося створити домашню сторінку. Повторіть спробу пізніше.

en: Failed to create org group.
uk: Не вдалося створити групу спільноти

en: Failed to create wiki page. Please retry later.
uk: Не вдалося створити wiki-сторінку. Повторіть спробу пізніше.

en: Failed to create: internal error.
uk: Неможливо створити: внутрішня помилка.

en: Failed to create: the group does not exist.
uk: Неможливо створити: група не існує.

en: Failed to create: you are not in the group.
uk: Неможливо створити: ви не в групі.

en: Failed to delete "%s". Please retry later.
uk: Помилка при видалені "%s". Будь ласка, повторіть пізніше.

en: Failed to delete:
uk: Не вдалося видалити:

en: Failed to delete: the user does not exist
uk: Не вдалося видалити: користувач не існує

en: Failed to edit library information.
uk: Не вдається переглянути бібліотеку

en: Failed to edit profile
uk: Помилка редагування профілю

en: Failed to get file block list
uk: Збій отримання переліку бкованих файлів.

en: Failed to get upload url
uk: Не вдалося завантажити посилання

en: Failed to refresh the CAPTCHA, please try again later.
uk: Не вдалося поновити CAPTCHA, спробуйте ще раз.

en: Failed to remove share
uk: Не вдалося закрити спільний доступ

en: Failed to reset password: this link is no longer available.
uk: Не вдалося змінити пароль: це посилання вже не доступне.

en: Failed to reset password: user does not exist
uk: Не вдалося змінити пароль: користувач не існує.

en: Failed to revoke admin: the user does not exist
uk: Не вдалося відкликати адміністратора: користувач не існує

en: Failed to save draft, exceeded max quota
uk: Збій збереження чорнетки, перевищено максимальну квоту

en: Failed to save settings on server
uk: Не вдалося зберегти налаштування на сервері

en: Failed to send email, email service is not properly configured, please contact administrator.
uk: Не вдалося надіслати email. Сервіс електронної пошти не налаштований. Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором.

en: Failed to send email, please contact administrator.
uk: Неможливо надіслати email. Будь ласка, зверніться до адміністратора.

en: Failed to send message to %s, user not found.
uk: Неможливо надіслати повідомлення для %s, користувач не знайдений.

en: Failed to set %s as admin: user does not exist.
uk: Не вдалося %s надати права адміністратора: користувач не існує

en: Failed to set default library.
uk: Не вдалося призначити бібліотеку за замовчанням.

en: Failed to set quota: internal server error
uk: Не вдалося встановити квоту: внутрішня помилка сервера

en: Failed to set wiki library.
uk: Невдало встановлено wiki бібліотеку.

en: Failed to share to all members, please try again later.
uk: Неможливо відкрити спільний доступ для всіх учасників. Повторіть спробу пізніше.

en: Failed to transfer, invalid arguments.
uk: Не вдалося передати, неприпустимі аргументи.

en: Failed to transfer, user %s not found
uk: Неможливо наділати повідомлення для %s, користувач не знайдений.

en: Failed to unshare "%s".
uk: Не вдалося заборонити спільне використання "%s".

en: Failed to unshare the library, as it does not exist.
uk: Не вдалося заборонити спільне використання бібліотек, оскільки де вони існує.

en: Failed to unshare: the group doesn't exist.
uk: Не вдалося заборонити спільний доступ: група не існує.

en: Failed, file is too large
uk: Файл занадто великий

en: Failed.
uk: Невдало.

en: Failed. Please check the network.
uk: Не вдалося. Будь ласка, перевірте мережеве з'єднання.

en: Featured File Type
uk: Рекомендовані типи файлів

en: File
uk: Файл

en: File Collaboration Team Organization
uk: Спільний файл команди спільноти

en: File Name
uk: Файл

en: File Upload canceled
uk: Завантаження файлу відмінено

en: File Upload complete
uk: Завантаження файлу закінчено

en: File Upload failed
uk: Завантаження файлу не вдалося

en: File Uploading...
uk: Завантаження файлу...

en: File conflicts
uk: Конфлікти файлів

en: File does not exist
uk: Файл не існує

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
uk: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
    Завантаження файлу відключено:  трафік для загального ресурсу власником вичерпано.

en: File format: user@mail.com
uk: Формат файлу: user@mail.com

en: File format: user@mail.com,password
uk: Формат файлу: user@mail.com,password

en: File is too big
uk: Файл занадто великий

en: File is too small
uk: Файл занадто малий

en: File size should be smaller than %(max_file_size)s
uk: Розмір файлу повинен бути менше за %(max_file_size)s

en: File size surpasses %s, can not be opened online.
uk: Розмір файлу перевищує %s, і не може бути відкритий в онлайн режимі.

en: File size surpasses the limit
uk: Розмір файлу перевищує ліміт

en: Filename contains invalid character
uk: Назва файлу містить неприпустимий символ

en: Files
uk: Файли

en: Files in this library can not be viewed online.
uk: Розмір файлу перевищує 10M і він не може бути переглянутий в он-лайн.

en: Files will be decrypted in the server before being sent to you.
uk: Файли буде розшифровано на сервері перед відправкою до вас.

en: Files will be decrypted in your browser when you download them.
uk: Файли буде розшифровано у вашому браузері під час завантаження.

en: Filetype not allowed
uk: Заборонений тип файлів

en: Folder
uk: Каталог

en: Folder Permission
uk: Права доступу на каталог

en: Folders
uk: Каталоги

en: Folders - Share
uk: Каталоги - Спільний доступ

en: Generate
uk: Створити

en: Go check out at the following page:
uk: Перейдіть до наступної сторінки для перевіки

en: Group
uk: Група

en: Group does not exist
uk: Група не існує

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. Groups you join will be listed here.
uk: Група є місце спілкування для вас і ваших друзів. У ній ви можете залишати повідомлення і спільно використовувати бібліотеки.  Групи до яких ви можете приєднатись перераховані тут.

en: Group is a place for you and your friends leaving messages and collaborating on libraries. You can create a group by clicking "New Group" button.
uk: Ви можете створити групу, натиснувши на "Створити групу". Група буде місцем спілкування для вас і ваших друзів. У ній ви можете залишати повідомлення і спільно використовувати бібліотеки.

en: Group is full
uk: Група заповнена

en: Group name can only contain letters, numbers, blank, hyphen or underscore
uk: Назва групи має містити виключно букви, цифри, пробіл, дефіс або підкреслення.

en: Group name can't be empty
uk: Назва групи не може бути порожня

en: Group name is too long (maximum is 255 characters)
uk: Назва групи занадто довга (максимум 255 символів)

en: Groups
uk: Групи

en: Guest
uk: Гость

en: HTTPError: failed to open file online
uk: HTTP помилка: файл не може бути відкритий в он-лайн режимі.

en: Has not accepted invitation yet
uk: Не прийняв запрошення ще

en: Help
uk: Допомога

en: Here is your account information:
uk: Ось ваша інформація облікового запису:

en: Hi,
uk: Привіт,

en: Hi,
uk: Доброго дня,

en: Hi, %(name)s
uk: Привіт, %(name)s

en: History
uk: Історія

en: History you specified does not exist
uk: Вказана історія не існує

en: Home
uk: Головна

en: If a pattern doesn't end with a slash or a wildcard, it would not match a folder. For example, "foo" can only match regular file "foo" or a symbolic link; while "foo/" and "foo*" match a folder and paths under it.
uk: Якщо шаблон не має в кінці "слешу" або групового символу, він не відповідатиме каталогу. Наприклад, "foo" може відповідати файлу "foo" або символічному посиланню; в той час як "foo/" та "foo*" відповідають каталогу та шляхам всередині нього.

en: If the file is modified on seahub, the new version will also be synced back to clients; If the file on the client is also modified, a conflict file will be generated on the client.
uk: Якщо файл модифіковано у веб-інтерфейсі, нова версія також буде синхронізована з клієнтами; якщо файл на кліенті теж модифіковано, буде згенеровано конфліктний файл на боці клієнта.

en: If the pattern ends with a slash, it would only match a folder. In other words, foo/ will match a folder "foo" and paths underneath it, but will not match a regular file or a symbolic link "foo".
uk: Якщо шаблон закінчується "слешем", він відповідатиме тільки каталогу. Іншими словами foo/ відповідає тільки каталогу "foo" та шляхам у ньому, але не відповідає файлу чи символічному посиланню "foo".

en: If you did not request it, just skip it.
uk: Якщо ви не надсилали запиту, просто пропустіть його.

en: Images
uk: Зображення

en: Import Members
uk: Імпортувати учасників

en: Import group members from a CSV file
uk: Імпорт учасників групи з CSV файлу

en: Import succeeded
uk: Імпорт виконано успішно

en: Import users
uk: Імпорт користувачів

en: Import users from a CSV file
uk: Імпорт користувачів з CSV файлу

en: Important dates
uk: Ключові дати

en: In all libraries
uk: У всіх бібліотеках

en: In this library
uk: У бібліотеці

en: In this wiki
uk: У Wiki

en: Inactive
uk: Неактивний

en: Incorrect email or password
uk: Неправильний email або пароль

en: Info
uk: Інформація

en: Input file extensions here, separate with ','
uk: Введіть розширення файлів, розділяючи їх ','

en: Install and Sync Files
uk: Інсталяція та синхронізація

en: Installing and Using Seafile Client
uk: Інсталяція та використання клієнта Seafile

en: Internal Error
uk: Внутрішня помилка

en: Internal Server Error
uk: Внутрішня помилка сервера

en: Internal error
uk: Внутрішня помилка

en: Internal error. Failed to delete %s.
uk: Внутрішня помилка. Файл %s не видалено.

en: Internal server error
uk: Внутрішня помилка серверу

en: Introduction
uk: Про систему

en: Invalid arguments
uk: Неприпустимі аргументи

en: Invalid destination path
uk: Невірний шлях призначення

en: Invalid file format.
uk: Невірний формат файла.

en: Invalid url
uk: Неправильний URL

en: Invalid user id.
uk: Неправильний ідентифікатор користувача

en: It is required.
uk: Потрібен Email.

en: It's a newly-created blank file.
uk: Це новостворений чистий файл.

en: It's required.
uk: Потрібен Email.

en: It's too long.
uk: Дуже довге.

en: Just now
uk: Просто зараз

en: Keep full history
uk: Зберігати повну історію

en: Language
uk: Мова

en: Language Setting
uk: Встановлення мови

en: Last Access
uk: Останній доступ

en: Last Update
uk: Останнє оновлення

en: Last modified by %(modifier)s, %(modify_time)s
uk: Остання модифікація: %(modifier)s, %(modify_time)s

en: Leave Share
uk: Залишити спільний доступ

en: Leave group
uk: Залишити групу

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Libraries - Share
uk: Бібліотеки - Спільний доступ

en: Libraries shared as writable can be downloaded and synced by other group members. Read only libraries can only be downloaded, updates by others will not be uploaded.
uk: Бібліотеки із спільним доступом і з правом на запис можуть бути завантажені і синхронізовані іншими учасниками групи. Бібліотеки з міткою 'Тільки для Читання' можуть завантажуватися учасниками групи, але не можуть оновлюватися ними на сервері.

en: Library
uk: Бібліотека

en: Library does not exist
uk: Бібліотека не існує

en: Library does not exist.
uk: Бібліотека не існує

en: Library is encrypted.
uk: Бібліотека зашифрована.

en: Library name is required
uk: Потрібна назва бібліотеки

en: Link:
uk: Посилання:

en: Links
uk: Посилання

en: Links - Share
uk: Посилання - Спільний доступ

en: Load
uk: Завантажити

en: Loading failed
uk: Завантаження не успішне

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Log In
uk: Вхід

en: Log Out
uk: Вихід

en: Log in again
uk: Знову увійти в систему

en: Log out
uk: Вихід

en: Logged out
uk: Вийти

en: Mark all read
uk: Відзначити всі читати

en: Max number of files exceeded
uk: Перевищення максимального числа файлів

en: Members
uk: Учасники

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message (optional):
uk: Повідомлення (опціонально)

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Messages with %(name)s
uk: Повідомлення від %(name)s

en: Mine
uk: Мої

en: Modification Details
uk: Деталі модифікації

en: Modified
uk: Модифіковано

en: Modified %(file)s
uk: Модифіковано файл %(file)s

en: Modified files
uk: Модифіковані файли

en: Modifier
uk: Модифіковано

en: Month:
uk: Місяць:

en: More
uk: Детальніше

en: More Operations
uk: Більше операцій

en: More operations
uk: Більше операцій

en: Move
uk: Перемістити

en: Moved
uk: Переміщено

en: Moved directory
uk: Переміщений каталог

en: My Groups
uk: Мої групи

en: My Library
uk: Моя бібліотека

en: Name
uk: Им'я

en: Name "%s" is not valid
uk: Ім’я "%s" неприпустиме

en: Name %s is not valid
uk: Ім'я %s неприпустиме

en: Name can't be empty
uk: Поле "Ім'я" не може бути порожнім

en: Name is required
uk: Потрібене старе ім'я

en: Name is required.
uk: Потрібене старе ім'я

en: Name is too long (maximum is 255 characters)
uk: Дуже довге им'я (максимум 255 символів)

en: New Directory
uk: Новий каталог

en: New File
uk: Новий файл

en: New Group
uk: Нова група

en: New Library
uk: Нова бібліотека

en: New Message
uk: Нове повідомлення

en: New Page
uk: Нова сторінка

en: New Password Again
uk: Повтор нового паролю

en: New Password:
uk: Новий пароль:

en: New directories
uk: Нові каталоги

en: New files
uk: Новий файл

en: New notice on %s
uk: Новий запис на  %s

en: New password
uk: Новий пароль

en: New password confirmation
uk: Підтвердження нового паролю

en: Next
uk: Вперед

en: Nickname should not include ' / '
uk: Прізвисько не може включати '/'

en: No
uk: Ні

en: No activity now or the function is not supported.
uk: Зараз немає подій або функція не підтримується.

en: No conflict in the merge.
uk: Немає конфлікту при злитті.

en: No index now.
uk: На даний час не індексовано.

en: No library is shared to you
uk: Жодна бібліотека не надана вам у спільний доступ

en: No matches
uk: Збігів немає

en: No public library
uk: Немає публічних бібліотек

en: No result
uk: Немає результату

en: None
uk: Ні

en: None.
uk: Ні.

en: Not clear? Refresh it.
uk: Не видно? Поновіть.

en: Note
uk: Примітка

en: Note(optional)
uk: Примітка (необов'язково)

en: Notes
uk: Примітки

en: Notices
uk: Записи

en: Notification Detail
uk: Повідомлення докладно

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Number of groups
uk: Кількість груп

en: Number of members
uk: Кількість учасників

en: Old Password
uk: Старий пароль

en: Old password
uk: Старий пароль

en: Oldname is required
uk: Потрібне старе имя

en: Once you and your friends sync a shared library onto your computers, you may add, delete or edit files in the library together.  Every change you make to the library will be automatically synced to others' computers.
uk: Як тільки ви та ваші друзі синхронізуєте спільну бібліотеку на своїх комп'ютерах, ви матимете змогу додавати, видаляти або редагувати файли бібліотеки разом. Кожна зміна, яку зробите в бібліотеці, буде автоматично синхронізована на комп'ютерах інших членів групи.

en: Only group staff can remove member
uk: Тільки керівники групи можуть виключити учасника

en: Only keep a period of history:
uk: Зберегти лише період історії:

en: Only the owner of the library has permission to share it.
uk: Тільки власник бібліотеки має право дати спільний доступ до неї.

en: Operation failed
uk: Операція не успішна

en: Operations
uk: Операції

en: Organization
uk: Спільноти

en: Organizations
uk: Спільноти

en: Other Libraries
uk: Інші бібліотеки

en: Owner
uk: Власник

en: Page "%s" already exists.
uk: Сторінка "%s" вже існує.

en: Page History
uk: Сторінка історії

en: Pages
uk: Сторінки

en: Password
uk: Пароль

en: Password (again)
uk: Пароль (ще раз)

en: Password Change Successfully
uk: Пароль успішно змінено

en: Password Modification
uk: Зміна пароля

en: Password Reset
uk: Змінити пароль

en: Password again
uk: Підтвердіть пароль

en: Password can't be empty
uk: Пароль не може бути порожнім

en: Password cannot be blank
uk: Пароль не може бути порожнім

en: Password changed successfully.
uk: Пароль успішно змінено

en: Password has been reset on %s
uk: Пароль було змінно на  %s

en: Password is required.
uk: Потрібен пароль.

en: Password is too short
uk: Пароль дуже короткий

en: Password:
uk: Пароль:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Password: %(password)s
uk: Пароль: %(password)s

en: Passwords do not match
uk: Паролі не співпадають

en: Passwords don't match
uk: Паролі не збігаються

en: Payment
uk: Оплата

en: Per page:
uk: На сторінку:

en: Permission
uk: Права доступу

en: Permission denied
uk: Доступ заборонено

en: Permission denied.
uk: Доступ заборонено

en: Permission error: only group staff can add member
uk: Помилка доступу: тільки керівники групи можуть додавати учасників

en: Permissions
uk: Права доступу

en: Personal Wiki
uk: Персональна Wiki

en: Personal Wiki Pages
uk: Персональні Wiki сторінки

en: Personal info
uk: Особиста інформація

en: Platform
uk: Платформа

en: Please check the network.
uk: Будь ласка, перевірте мережеве з’єднання.

en: Please choose a CSV file
uk: Будь ласка, виберіть CSV файл

en: Please choose a directory.
uk: Будь ласка, оберіть каталог.

en: Please choose how to view encrypted libraries online:
uk: Будь ласка оберіть яким чином переглядати зашифровані бібліотеки онлайн:

en: Please click and choose a directory.
uk: Клікніть для вибору каталогу

en: Please click and choose a library.
uk: Будь ласка, клікніть та оберіть бібліотеку.

en: Please enter 1 or more character
uk: Будь ласка, введіть 1 або більше літер

en: Please enter a correct email/username and password. Note that both fields are case-sensitive.
uk: Будь ласка, введіть правильні email/ім'я користувача та пароль. Зверніть увагу, що обидва поля чутливі до регістру.

en: Please enter a correct password.
uk: Будь ласка введіть правильний пароль.

en: Please enter a number
uk: Будь ласка, введіть число

en: Please enter password
uk: Будь ласка, введіть пароль

en: Please enter the password again
uk: Будь ласка підтвердіть пароль

en: Please enter the password.
uk: Будь ласка, введіть пароль

en: Please input at least an email.
uk: Будь ласка, введіть принаймні, email.

en: Please log in.
uk: Будь ласка, увійдіть

en: Please select a csv file first.
uk: В першу чергу, виберіть файл csv .

en: Please select at least one file type or input at least one file extension
uk: Будь ласка, оберіть принаймні 1 тип файлу або введіть не менше 1 розширення файлу

en: Please select the avatars that you would like to delete.
uk: Будь ласка, оберіть аватари, які ви хотіли б видалити.

en: Please specify history ID
uk: Будь ласка визначте ID історії

en: Previous
uk: Назад

en: Profile
uk: Профіль

en: Profile Setting
uk: Налаштування профілю

en: Read-Only
uk: Тільки для читання

en: Read-Write
uk: Читання+Запис

en: Really want to delete %(lib_name)s ?
uk: Дійсно хочете видалити %(lib_name)s ?

en: Really want to delete this discussion?
uk: Ви дійсно хочете видалити це обговорення?

en: Really want to delete your account?
uk: Дійсно хочете видалити %s ?

en: Recovered deleted directory
uk: Відновлений видалений каталог

en: Register
uk: Зареєструвався

en: Registration complete
uk: Реєстрація завершена

en: Registration complete, please wait for administrator to activate your account.
uk: Реєстрація завершена. Зачекайте активації Вашого облікового запису Адміністратором.

en: Remember me for %(remember_days)s days
uk: Пам’ятати мене %(remember_days)s діб

en: Remove
uk: Виключено

en: Removed
uk: Видалено

en: Removed directory
uk: Видалений каталог

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename Group To
uk: Змінити назву групи на

en: Renamed
uk: Перейменовано

en: Renamed directory
uk: Перейменований каталог

en: Renamed or Moved %(file)s
uk: Перейменовано або переміщено файл %(file)s

en: Renamed or Moved files
uk: перейменовані або переміщені файли

en: Reply
uk: Відповідь

en: Reset Password
uk: Скидання пароля

en: Reset Password on %s
uk: Пароль змінено на %s

en: ResetPwd
uk: Змінити пароль

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore Library
uk: Відновити бібліотеку

en: Result
uk: Результат

en: Reverted file "%(file)s" to status at %(time)s.
uk: Статус файлу "%(file)s" відновлено за %(time)s.

en: Reverted library to status at
uk: Статус бібліотеки відновлено на

en: Revoke Admin
uk: Відкликати Адміністратора

en: Role
uk: Роль

en: Save To:
uk: Записати до:

en: Save passwords in your browser.
uk: Зберігати паролі у вашому браузері.

en: Save to...
uk: Зберегти до...

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Seafile Wiki enables you to organize your knowledge in a simple way. The contents of wiki is stored in a normal library with pre-defined file/folder structure. This enables you to edit your wiki in your desktop and then sync back to the server.
uk: Seafile wiki дозволяє вам організувати базу знань. Зміст wiki зберігається як звичайна бібліотека в структурі зумовленого файлу або каталогу. Це дозволяє редагувати wiki на робочому столі, а потім синхронізувати з сервером.

en: Seafile for Windows, Mac and Linux
uk: Завантажити для Windows, Mac або Linux

en: Seafile organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. Howerver, since you are a guest user now, you can not create libraries.
uk: Seafile організовує файли в бібліотеках. Кожна бібліотека може бути синхронізована і надана у спільне користування окремо. Однак, так як ви гість, ви не можете створювати бібліотеки.

en: Seafile organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
uk: Seafile організує файли в бібліотеках. Кожна бібліотека може бути синхронізована і надана у спільний доступ окремо. Ми створили персональну бібліотеку для вас. В подальшому ви можете створювати інші бібліотеки.

en: Seafile servers don't store the password for an encrypted library. To view an encrypted library online, you need to provide the password for the library. Your password is only stored in the server's encrypted memory. It would be cleared from the memory in an hour. After that, if you want to view the library, you'll have to enter password again.
uk: Сервери Seafile не зберігають пароль до зашифрованої бібліотеки. Щоб переглянути зашифровану бібліотеку онлайн, вам потрібно надати пароль до бібліотеки. Ваш пароль зберігаєтся тільки в зашифрованій пам'яті серверу. Його буде видалено з пам'яті за годину. Після цього, якщо ви бажаете переглянути бібліотеку, вам знову потрібно ввести пароль.

en: Seafile supports encryption of file libraries to strengthen your data security. To encrypt a file library, you need to set a password when you create a library.
uk: Seafile підтримує шифрування бібліотек для посилення безпеки ваших даних. Щоб зашифрувати бібліотеку ви маєте встановити пароль під час її створення.

en: Seafile supports wildcards in the pattern. For example, "foo/*" matches "foo/1" and "foo/hello". "foo/?" matches "foo/1" but not "foo/hello". Note that the wildcard character * recursively matches all the paths under a folder. For instance, "foo/*.html" matches "foo/a.html" and "foo/templates/b.html".
uk: Seafile підтримує групові символи в шаблоні. Наприклад, "foo/*" відповідає "foo/1" та "foo/hello". "foo/?" відповідає "foo/1" але не "foo/hello". Зверніть увагу, що груповий символ * рекурсивно відповідає всім шляхам в каталозі. Наприклад, "foo/*.html" відповідє "foo/a.html" та "foo/templates/b.html".

en: Search Files
uk: Пошук файлів

en: Search Library
uk: Пошук бібліотеки

en: Search User
uk: Пошук користувача

en: Search files in this library
uk: Пошук файлів в бібліотеці

en: Search files in this wiki
uk: Пошук файлів в wiki

en: Search libraries by name...
uk: Пошук бібліотеки по назві...

en: Search users...
uk: Пошук користувачів...

en: Searching...
uk: Пошук...

en: See All Notifications
uk: Дивитися усі повідомлення

en: Select a folder
uk: Оберіть каталог

en: Send
uk: Надіслати

en: Send a message...
uk: Надіслати повідомлення...

en: Send passwords to the server.
uk: Надсилати паролі на сервер.

en: Send to:
uk: Надіслати:

en: Sending shared link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
uk: Відправка посилання до спільного доступу не вдалося. Послуги електронної пошти не налаштовані належним чином. Будь ласка, зв'яжіться з адміністрацією.

en: Sending shared upload link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
uk: Відправка посилання до спільного доступу не вдалося. Послуги електронної пошти не налаштовані належним чином. Будь ласка, зв'яжіться з адміністрацією.

en: Sending...
uk: Відправка ...

en: Server Version:
uk: Версія серверу:

en: Set Quota
uk: Встановити квоту

en: Set to current
uk: Встановити як поточне

en: Set user storage limit
uk: Встановіть ліміт кількості даних користувача

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings saved.
uk: Налаштування збережені.

en: Share
uk: Доступ

en: Share Admin
uk: Спільний доступ

en: Share From
uk: Загальний доступ від

en: Share Permission
uk: Спільний доступ дозволено

en: Share To
uk: Спільний доступ для

en: Share an existing personal library to the group.
uk: Надання групі доступу до вже існуючої бібліотеки.

en: Shared
uk: Спільні

en: Shared By
uk: Надано в загальний доступ

en: Shared by:
uk: Спільний доступ:

en: Shared to all members successfully, go check it at <a href="%s">Shares</a>.
uk: Успішно надано спільний доступ для всіх учасників, для перевірки.  Перейдіть до <a href="%s">Спільного доступу</a>.

en: Sharing a library to a group
uk: Надання доступу до бібліотеки групі

en: Sharing to a group
uk: Надання доступу групі

en: Sign Up
uk: Зареєструватися

en: Signup
uk: Реєстрація

en: Size
uk: Розмір

en: So even the adminastrator of the servers cannot view your encrypted data without the password.
uk: Тому навіть адміністратор серверу не зможе переглянути ваші зашифровані дані без паролю.

en: Sometimes you don't want to sync some files or folders inside a library. To achieve this, you can create a file named seafile-ignore.txt in the root folder of this library. In this special file, you specify the files and folders that Seafile should not sync. Each line in this file specifies a pattern. The following pattern format are supported.
uk: Іноді ви не бажаєте сінхронізувати деякі файли чи каталоги всередині бібліотеки. Щоб досягти цього створіть файл з ім’ям seafile-ignore.txt в кореневому каталозі цієї біблиотеки. В цьому спеціальному файлі ви вказуєте файли і каталоги які Seafile не повинен синхронізувати. Кожний рядок в цьому файлі визначає шаблон. Далі пояснюються підтримувані шаблони.

en: Sorry, but the requested page could not be found.
uk: Вибачте, але такої сторінки не знайдено.

en: Sorry, this user is not registered yet.
uk: На жаль, цей користувач не зареєстрований.

en: Space Used
uk: Дисковий простір, що використовується

en: Space quota can't be empty
uk: Значення квоти не може бути порожнім

en: Space quota is too low (minimum value is 0)
uk: Квота занадто мала (мінімальне значення 0)

en: Starred
uk: Позначені

en: Stars
uk: Позначки

en: Start
uk: Позначити

en: Status
uk: Статус

en: Sub-libraries
uk: Суб-бібліотеки

en: Submit
uk: Готово

en: Submit failed. Please check the network.
uk: Відіслати не вдалося. Будь ласка, перевірте роботу мережі.

en: Successfully Deleted %s
uk: Успішно видалено %s

en: Successfully added %s to contacts.
uk: Успішно доданий %s до списку контактів.

en: Successfully added user %s.
uk: Успішно доданий користувач %s.

en: Successfully added user %s. An email notification has been sent.
uk: Успішно додано користувача %s. Повідомлення було надіслано електронною поштою.

en: Successfully added user %s. An error accurs when sending email notification, please check your email configuration.
uk: Успішно додано користувача %s. Але сталася помилка при відправці email, будь ласка, перевірте налаштування email.

en: Successfully added user %s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
uk: Успішно доданий користувач %s. Але повідомлення не було надіслано, томущо неправильно налаштована поштова служба.

en: Successfully cleared all notices.
uk: Всі записи успішно видалені.

en: Successfully deleted
uk: Успішно видалено

en: Successfully deleted "%s".
uk: Успішно видалене "%s".

en: Successfully deleted %s
uk: Успішно видалено %s

en: Successfully deleted the requested avatars.
uk: Аватар успішно видалено.

en: Successfully disable "Personal Wiki".
uk: Успішно закритий доступ до "%s".

en: Successfully edited %s.
uk: Успішно змінено %s.

en: Successfully edited profile.
uk: Профіль успішно змінено.

en: Successfully enable "Personal Wiki".
uk: Успішно закритий доступ до "%s".

en: Successfully removed share
uk: Спільний доступ успішно закрито

en: Successfully reset password
uk: Пароль успішно змінено

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s.
uk: Пароль успішно змінено на %(passwd)s для користувача %(user)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
uk: Пароль успішно змінено на %(passwd)s для користувача %(user)s. Але повідомлення не було надіслано, бо не правильно налаштована поштова служба.

en: Successfully reset password to %(passwd)s, an email has been sent to %(user)s.
uk: Пароль успішно змінено на %(passwd)s, повідомлення було надіслано %(user)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s, but failed to send email to %(user)s, please check your email configuration.
uk: Пароль успішно змінено на %(passwd)s, але повідомлення не було надіслано %(user)s, будь ласка, перевірте налаштування електронної пошти.

en: Successfully reset password.
uk: Пароль успішно змінено.

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(root)s">root directory.</a>
uk: Успішно відновлено %(path)s до <a href="%(root)s">основної директорії.</a>

en: Successfully revert %(path)s to <a href="%(url)s">root directory.</a>
uk: Успішно відновлено %(path)s до <a href="%(url)s">основної директорії.</a>

en: Successfully revert <a href="%(url)s">%(path)s</a>
uk: Успішно відновлено <a href="%(url)s">%(path)s</a>

en: Successfully revoke the admin permission of %s
uk: Права адміністратора %s успішно відкликані

en: Successfully saved.
uk: Успішно збережено.

en: Successfully set "%s" as your default library.
uk: "%s" успішно призначена вашою бібліотекою за замовчанням.

en: Successfully set %s as admin.
uk: %s надано права адміністратора.

en: Successfully transfered.
uk: Успішно передано.

en: Successfully unstarred.
uk: Позначка видалена.

en: Successfully updated your avatar.
uk: Ваш аватар успішно завантажено.

en: Successfully uploaded a new avatar.
uk: Новий аватар успішно завантажено.

en: Successfully uploaded a new group avatar.
uk: Новий аватар для групи успішно завантажено.

en: System
uk: Система

en: System Admin
uk: Системний адміністратор

en: System library can not be deleted.
uk: Системна бібліотека не може  бути видалена.

en: Telephone
uk: Телефон:

en: Telephone:
uk: Телефон:

en: Text files
uk: Текстові файли

en: Thanks for using our site!
uk: Дякуємо за використання нашого сайту!

en: Thanks for your participation!
uk: Дякуємо за відвідування!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
uk: Ця адреса електронної пошти не асоційована з користувачем. Ви впевнені що зареєструвалися?

en: The %(site_name)s team
uk: Команда %(site_name)s

en: The created file will still be synced back to clients. But any later local changes to those files will be ignored.
uk: Створений файл відсинхронізується на клієнті. Проте будь які подальші локальні зміни до цих файлів будуть проігноровані.

en: The encoding you chose is not proper.
uk: Обраний режим шифрування не є правильним.

en: The file does not exist.
uk: Файл не існує.

en: The group doesn't exist
uk: Група не існує

en: The group has already created
uk: Група вже створена

en: The group has already created in this org.
uk: Група вже створена у цій спільноті.

en: The library does not exist.
uk: Бібліотека не існує.

en: The library is encrypted.
uk: Бібліотека зашифрована.

en: The link doesn't exist
uk: Група не існує

en: The message doesn't exist
uk: Повідомлення, не існує

en: The owner of this library has run out of space.
uk: Власник цієї бібліотеки перевищив допустимий ліміт.

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
uk: Пароль буде зберігатися на сервері протягом 1 години.

en: The password won't be stored on Seafile cloud platform.
uk: Пароль не буде зберігатися у хмарній платформі Seafile.

en: The seafile-ignore.txt file only controls which files to exclude on the client side. You can still create a file from seahub web interface that's excluded on the client. In this case,
uk: Файл seafile-ignore.txt визначає тільки файли для виключення на стороні клієнта. Ви й досі маєте змогу створювати файли із веб-інтерфейсу, які виключені на стороні клієнта. В цьому випадку,

en: The space of owner is used up, upload failed
uk: Дисковий простір власника вичерпано, завантаження не вдалася

en: The two password fields didn't match.
uk: Паролі не збігаються.

en: The two passwords didn't match.
uk: Паролі не збігаються.

en: Then you add some files into the library. They will be automatically synced with cloud platform.
uk: Тоді додайте якісь файли в бібліотеку. Їх буде автоматично синхронізовано з хмарною платформою.

en: There is already a group with that name.
uk: Група з таким ім'ям вже існує

en: There's a saved draft for this file, would you like to load it?
uk: Існує чорновик для цього файлу, ви хотіли б завантажити його?

en: This account is inactive.
uk: Цей обліковий запис неактивний.

en: This group currently has no wiki
uk: Для цієї групи в даний час немає wiki

en: This library is encrypted. Please input the password if you want to browse it online. And the password will be kept on the server for only 1 hour.
uk: Ця бібліотека зашифрована. Введіть пароль, якщо ви хочете її переглянути.пароль буде зберігатися на сервері тільки протягом 1 години.

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
uk: Цю операцію неможливо скасувати. Будь ласка, подумайте двічі!

en: This value must be of length 40
uk: Це значення повинно мати довжину 40

en: Time
uk: Час

en: Tip: 0 means default limit
uk: Врахуйте: 0 - без обмежень (за замовчуванням)

en: Tip: a snapshot will be generated after modification, which records the library state after the modification.
uk: Врахуйте: знімок буде створюватись після кожної модифікації даних, фіксуючи стан бібліотеки перед цією модифікацією.

en: Tip: enter "all" to share to public library.
uk: Порада: введіть \"Всі\", щоб надати спільний доступ до публічної бібліотеки.

en: Tip: must be organization members or organization groups, enter "all" to share to public library.
uk: Врахуйте: ви повинні бути учасником спільноти або групи спільнот, введіть"all", щоб дати спільний доступ до публічної бібліотеці.

en: Tip: the emails should be the users already added.
uk: Порада: користувачі повинні раніше додати адреси електронної пошти.

en: Tip: the latter way is more secure, but it is not supported well by all browsers. We advise you to use the latest version of Chrome or Firefox.
uk: Підказка: останній метод більш безпечний, але він може не підтримуватися деякими браузерами. Ми радимо вам використовувати актуальну версію Chrome або Firefox.

en: Tip: you can search by keyword in name or owner or both.
uk: Підказка: Ви можете здійснювати пошук за ключовими словами в імені або власника чи обох.

en: To download and sync an encrypted library to your computer, you need to provide the password.  Seafile client program will download the encrypted data and decrypt it on your computer.
uk: Щоб завантажити і синхронізувати зашифровану бібліотеку з вашим комп'ютером, вам необхідно ввести пароль. Клієнт Seafile завантажить зашифровані дані та розшифрує їх на вашому комп'ютері.

en: To maximize your data security, deletion of file libraries on the website and on your computer are not "synced" automatically.
uk: Щоб максимально убезпечити ваші дані, видалення файлових бібліотек на вебсайті та комп’ютері не "синхронізуєтся" автоматично.

en: To reset the password of your account %(account)s on %(site_name)s, please click the following link:
uk: Для скидання пароля для  вашого облікового запису %(account)s на %(site_name)s, будь ласка, перейдіть за наступним посиланням:

en: To share an encrypted library with your friends, you also need to tell them the password.
uk: Щоб надати доступ до зашифрованої бібліотеки вашим друзям, вам також потрібно буде повідомити їм пароль.

en: To view it online, you can use firefox, chrome or IE 9.
uk: Для перегляду в режимі он-лайн, ви можете використовувати Firefox, Chrome абоIE 9.

en: Total Usage
uk: Загальна статистика

en: Traffic
uk: Трафік

en: Traffic this month:
uk: Трафік в цьому місяці:

en: Transfer
uk: Перенесення

en: Transfer %(lib_name)s to:
uk: Перенесення %(lib_name)s до:

en: Transfer Group To
uk: Перенесення Групи до

en: Transfer Library
uk: Перенос бібліотеки

en: Trash
uk: Кошик

en: URLError: failed to open file online
uk: URL помилка: файл не може бути відкритий в он-лайн режимі.

en: Unable to access file: share link traffic is used up.
uk: Неможливо отримати доступ до файлу: трафік для загального файлу вичерпався.

en: Unable to download "%s"
uk: Не вдається завантажити "%s"

en: Unable to download directory "%s": size is too large.
uk: Не вдається завантажити каталог "%s": занадто великий розмір.

en: Unable to edit file
uk: Неможливо редагувати файл.

en: Unable to view file
uk: Не вдається переглянути файл

en: Unable to view library modification
uk: Не вдається переглянути бібліотеку

en: Unable to view recycle page
uk: Не вдається переглянути сторінку

en: Unknown
uk: Не визначено

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Unknown error.
uk: Невідома помилка.

en: Unknown file encoding
uk: Шевідомий алгоритм шифрування файлу.

en: Unlink
uk: Посилання видалено

en: Unshare
uk: Скасувати спільний доступ

en: Unshare "%s" successfully.
uk: Заборонено спільне використання "%s".

en: Unstar
uk: Зняти відмітку

en: Update
uk: Оновити

en: Update file
uk: Оновити файл

en: Upload
uk: Завантажити

en: Upload Avatar
uk: Завантажити аватар

en: Upload Files
uk: Завантажити файл

en: Upload Link
uk: Посилання з правами запису

en: Upload Link:
uk: Посилання з правами запису:

en: Upload Links
uk: З правом запису

en: Upload New Avatar:
uk: Завантажити новий аватар:

en: Upload New Image
uk: Завантажити нове зображення

en: Upload file
uk: Завантажити файл

en: Upload files to <span class="op-target">%(dir_name)s</span>
uk: Завантажити файли до <span class="op-target">%(dir_name)s</span>

en: Uploaded bytes exceed file size
uk: Перевищення ліміту розміру файлу

en: Url Prefix
uk: Префикс URL

en: Used
uk: Використовується

en: Used:
uk: Використано:

en: User
uk: Користувач

en: User %s is not found.
uk: Користувача  %s не знайдено.

en: User %s is not in current organization.
uk: Користувача %s немає у поточній спільноті.

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has added you to group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
uk: Користувач <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> приєднався до вашої групи <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has asked to join group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, verification message: %(msg)s
uk: Користувач <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> попросив приєднатися до групи <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, повидомлення перевірки: %(msg)s

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(group_staff)s</a> has added you to group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>
uk: Користувач <a href='%(user_profile)s'>%(group_staff)s</a> був доданий до вашої групи <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> has asked to join group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, verification message: %(join_request_msg)s
uk: Користувач <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> запросив приєднання до групи <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, перевірочне повідомлення: %(join_request_msg)s

en: User Permission
uk: Права доступу користувача

en: User Traffic
uk: Трафік користувача

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Username %s is not valid.
uk: Ім’я користувача %s неприпустиме.

en: Users
uk: Користувачі

en: Verification message can't be empty
uk: Перевірочне повідомлення не може бути порожнім

en: Verification message is too long (maximun is 255 characters)
uk: Перевірочне повідомлення занадто довге (максимум 255 символів)

en: Video
uk: Відео

en: View
uk: Перегляд

en: View Snapshot
uk: Перегляд знімка

en: Viewing an encrypted library
uk: Перегляд зашифрованої бібліотеки

en: Visits
uk: Відвідування

en: We will send you an email to set new password
uk: Ми відправимо Вам на email  новий пароль

en: We've sent a password reset email to your mailbox.
uk: Ми відправили новий пароль електронною поштою на вашу поштову скриньку.

en: Web Site
uk: Веб-сайт

en: Welcome back, you are already signed in.
uk: Ласкаво просимо! Ви вже увійшли в систему.

en: Welcome to Seafile!
uk: Ласкаво просимо до Seafile!

en: Wiki History
uk: Wiki історія

en: Wiki Index
uk: Індекс Wiki

en: Wiki Pages
uk: Wiki сторінки

en: Wiki does not exists.
uk: Файл wiki не існує

en: Wiki is not found.
uk: Wiki не знайдена.

en: Wrong password
uk: Невірний пароль

en: Wrong repo id
uk: Невірний repo id

en: Yes
uk: Так

en: You already have %(nb_avatars)d avatars, and the maximum allowed is %(nb_max_avatars)d.
uk: У вас вже є %(nb_avatars)d аватар, максимально дозволено%(nb_max_avatars)d.

en: You are invited to join %s
uk: Ви запрошені приєднатися до %s

en: You are invited to join a group on %s
uk: Ви запрошені приєднатися до групи  %s

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
uk: Ви також можете додати користувача в якості гостя, якому не буде дозволено створювати бібліотеки та групи.

en: You can also create a library from a local folder.
uk: Ви також можете створити бібліотеку з локального каталогу.

en: You can create a library to organize your files. For example, you can create one for each of your projects. Each library can be synchronized and shared separately.
uk: Ви можете створювати бібліотеки для організації роботи з файлами. Наприклад, Ви створюєте бібліотеки для кожного з ваших проектів, причому кожна з них може бути синхронізована і дана у спільний доступ.

en: You can create a public library by clicking "New Library" button, others can view and download this library.
uk: Ви можете створити публічну бібліотеку натиснувши кнопку "Нова бібліотека", інші користувачі зможуть переглядати і завантажувати цю бібліотеку.

en: You can generate a download link for a folder or a file. People receive this link can view the folder or the file online.
uk: Ви можете створювати посилання з правами перегляду для каталогу чи файлу. Люди, що отримують ці посилання, мають змогу переглядати каталог чи файл онлайн.

en: You can generate an upload link from any folder. People receive this link can upload files to this folder.
uk: Ви можете створювати посилання з правами запису до будь якого каталогу. Люди, що отримують ці посилання, мають змогу завантажувати файли до цього каталогу.

en: You can go to the following page and upload your files:
uk: Ви можете перейти до наступної сторінки та завантажити ваші файли:

en: You can not send message to yourself.
uk: Ви не можете посилати повідомлення самому собі.

en: You can only create %d groups.<a href="http://seafile.com/">Upgrade account.</a>
uk: Ви можете створити %d груп.<a href="http://seafile.com/">Оновлення аккаунту.</a>

en: You can share a single folder with a registered user if you don't want to share a whole library.
uk: Ви можете відкрити спільний доступ до окремого каталогу для зареєстрованого користувача, якщо не бажаєте відкривати доступ до всієї бібліотеки.

en: You can share libraries by clicking the "New Library" button above or the "Share" icon on your libraries list.
uk: Ви можете надати спільний доступ для бібліотеки, натиснувши кнопку "Нова бібліотека" вгорі або кнопку "Спільний доступ" у вашому списку бібліотек.

en: You can share libraries to your friends and colleagues by clicking the share icon of your own libraries in your home page or creating a new library in groups you are in.
uk: Ви можете надати спільний доступ до бібліотек вашим друзям і колегам, натиснувши кнопку спільного доступу в особистих бібліотеках на вашій домашній сторінці, або при створенні нової бібліотеки.

en: You can share the generated link to others and then they can upload files to this directory via the link.
uk: Ви можете передати згенеровані посилання іншим, і вони матимуть змогу завантажувати файли до цього каталогу.

en: You can star important files by clicking the "Star" button on file viewing page, and they will be listed here.
uk: Можна позначити важливі файли, натиснувши кнопку "Позначити" на сторінці перегляду - вони відображатимуться тут.

en: You cannot add yourself.
uk: Ви не можете додати самого себе.

en: You cannot select any more choices
uk: Ви не можете обрати більше варіантів

en: You do not have connected devices
uk: Ви не маєте підключених пристроїв

en: You do not have permission to create group.
uk: Ви не маєте прав на створення групи.

en: You do not have permission to create library
uk: Ви не має прав на створення бібліотеки

en: You do not have permission to create wiki
uk: Ви не маєте прав на створення вікі

en: You do not have personal wiki
uk: У вас немає особистої wiki

en: You don't have any contacts
uk: У вас немає жодного контакту

en: You don't have any download link
uk: У Вас немає посилань з правами перегляду

en: You don't have any library at present
uk: Ви ще не позначили жодного файлу

en: You don't have any starred files yet
uk: Ви ще не позначили жодного файлу

en: You don't have any upload link
uk: У Вас немає посилань з правами запису

en: You don't have permission to access the library.
uk: У вас немає дозволу на доступ до бібліотеки.

en: You don't have the permission.
uk: У вас немає прав доступу.

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
uk: У вас немає аватара. Будь ласка <a href="%(avatar_change_url)s">завантажте</a> просто зараз.

en: You have not created any libraries
uk: Ви не створили жодної бібліотеки

en: You have not shared any folder
uk: Ви не поділилися жодним каталогом

en: You have not shared any library
uk: Ви не поділилися жодною бібліотекою

en: You have received a <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">new message</a> from %(user)s.
uk: Ви отримали <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">нове повідомлення</a> від %(user)s.

en: You have received a <a href='%(href)s'>new message</a> from %(user)s.
uk: Ви отримали <a href='%(href)s'>нове повідомлення</a> від %(user)s.

en: You have two ways to share a library to a group
uk: Можливі два варіанти надання спільного доступу до бібліотеки групі

en: You have updated your avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
uk: Ви оновили свій аватар <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
uk: У вашому веб-браузері не активовані cookies, необхідні для входу.

en: Your account %(username)s on %(site_name)s has been activated.
uk: Ваш обліковий запис %(username)s на %(site_name)s було активовано.

en: Your account on %s is activated
uk: Ваш обліковий запис %s активовано

en: Your clients (Desktop/Android/iOS) will be listed here.
uk: Ваш клієнт   (Desktop/Android/iOS) буде наведено нижче.

en: Your current avatar:
uk: Ваш поточний аватар:

en: Your default library:
uk: Бібліотека за замовчанням:

en: Your email used in login:
uk: Ваш email  використовується як логін:

en: Your file is too big (%(size)s), the maximum allowed size is %(max_valid_size)s
uk: Ваш файл занадто великий (%(size)s), максимально припустимий розмір%(max_valid_size)s

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
uk: Ваш старий пароль було введено невірно. Будь ласка, введіть його знову.

en: Your password has been changed successfully.
uk: Ваш пароль успішно змінено.

en: Your password on %(site_name)s has been reset. Now it is %(password)s. Please change it as soon as possible.
uk: Ваш пароль %(site_name)s скинуто. Тепер ваш пароль: %(password)s. Будь ласка, змініть його якомога швидше.

en: a month
uk: за місяць

en: a week
uk: за тиждень

en: advanced
uk: розширений

en: after modification
uk: після модифікації

en: all
uk: все

en: all members
uk: усі учасники

en: auto detect
uk: автовизначення

en: before modification
uk: до модифікації

en: canceled
uk: скасовано

en: close
uk: закрито

en: contact is required
uk: потрібен контакт

en: days
uk: днів

en: department
uk: департамент

en: directory icon
uk: Значок каталогу

en: emails, separated by ','
uk: email(и), розділені ','

en: error:
uk: помилка:

en: group id is not valid
uk: ідентифікатор групи не є дійсним

[ctx: help]
en: Client
uk: Клієнт

en: icon
uk: іконка

en: in %(name)s
uk: у %(name)s

en: is encrypted
uk: зашифровано

en: markdown
uk: Позначені

en: medium
uk: середні

en: message is required
uk: потрібно повідомлення

en: message...
uk: Повідомлення ...

en: modification details
uk: подробиці модифікації

en: name
uk: ім'я

en: next
uk: Вперед

en: note
uk: примітка

en: permission error
uk: помилка прав доступу

en: personal-wiki
uk: персональна wiki

en: please add contacts at first
uk: спочатку виберіть контакти

en: prev
uk: Попередній

en: seafile-ignore.txt only ignores files that are not synced yet. If a file is already synced, and some time later you add it to the ignore list, its existing versions won't be removed.
uk: seafile-ignore.txt ігнорує тільки ті файли, що ще не були синхронізовані. Якщо файл вже синхронізовано і за деякий час ви додали його до списку ігнорування, його існуюча версія не буде видалена.

en: send to: click to select contacts
uk: щоб надіслати: клікніть для вибору контактів

en: shared by:
uk: надано:

en: simple markup format.
uk: формат простий розмітки.

en: starred
uk: Позначити

en: strong
uk: сильні

en: telephone
uk: телефон

en: to
uk: для

en: too weak
uk: занадто слабкі

[ctx: true name]
en: Name
uk: Им'я

[ctx: true name]
en: Name:
uk: Ім'я:

en: unstarred
uk: Зняти відмітку

en: updated this file
uk: оновити цей файл

en: uploaded
uk: Завантажено

en: weak
uk: слабкі

en: you can also press ←
uk: Ви також можете натиснути ←

en: you can also press →
uk: Ви також можете натиснути →

en: ↑Top
uk: ↑ Вгору
